Zasłużone wakacje

9 czerwca z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie wyruszył autokar z 23 uczniami 4 A klasy wraz z panią Jadwigą Stankiewicz i czterema opiekunami. Jedenastodniowa wycieczka do Polski – to nagroda dla uczniów za aktywny udział w różnych imprezach szkolnych. Dzieciaki zwiedziły urzekający swym pięknem i historią Kraków, stolicę kultu Miłosierdzia Bożego – Łagiewniki, tajemnicze podziemne miasto, czyli kopalnię soli w Wieliczce. Podczas wycieczki odbyło się niezapomniane spotkanie z sekretarzem osobistym Ojca Świętego Jana Pawła II, Metropolitą Krakowskim, Kardynałem Prezbiterem Stanisławem Dziwiszem. Dzieci zwiedziły również Sanktuarium św. Jana Pawła II Centrum „Nie lękajcie się!”.

Pewnego upalnego dnia odbyło się spotkanie w Gimnazjum im. J. Matejki, w którym zgromadzili się przedstawiciele gminy Zabierzowo i szkoły. Uczniowie Progimnazjum im. Jana Pawła II pod kierunkiem pani Jadwigi Stankiewicz zaśpiewali „Balladę o Królowej Juracie”, „Głęboka studzienka”, „Czerwone jabłuszko”, „Hymn rodziny szkół im. Jana Pawła II“, „Nie lękajcie się“, „Barkę“. Wszyscy byli zachwyceni występem, trudno było powstrzymać wzruszenie. W wielu oczach lśniły łzy.
     W Bukowinie Tatrzańskiej na dzieciaki czekały inne atrakcje- wypady w góry oraz baseny geotermalne. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni otwierającym się imponującym widokiem leżącego poniżej Zakopanego oraz tatrzańskich szczytów. Przejazd kolejką linową do Gubałówki, czyli jednego z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem wywarł niesamowite wrażenie. Nie ominęła naszych uczniów także jedna z największych atrakcji turystycznych Europy – Spływ Dunajcem – na flisackiej tratwie.
     W niedzielę, 15 czerwca uczniowie wzięli udział w mszy świętej odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej. Po mszy odbył się koncert uczniów. Śpiewali i grali na chwałę Bogu, z całej duszy z całych sił.
    W drodze powrotnej czwartoklasiści odwiedzili miasto rodzinne Jana Pawła II, Kalwarię Zebrzydowską oraz Częstochowę.

Podczas prawie dwutygodniowego pobytu w Polsce dzieci wydoroślały, głębiej zapoznały się z bogatą kulturą swego narodu, stały się bardziej odpowiedzialne, nabrały powagi i wyrozumiałości.

Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się i zorganizowali tę wspaniałą wycieczkę dla dzieci z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. To były wspaniałe, niezapomniane chwile.