Wycieczka do Instytutu Języka Litewskiego

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

17 marca br. uczniowie kl. 8b wraz z nauczycielkami języka litewskiego, G. Vaitiekėnienė ir I. Jakštienė, wybrali się do Muzeum Lituanistyki, które mieści się w gmachu Instytutu Języka Litewskiego. Uczestników wycieczki mile powitała pracownik instytutu, Tautė Bernotaitė. Uczniowie mieli wyjątkową okazję pogłębić wiedzę z historii języka litewskiego, obejrzeć dokumenty archiwalne, dotknąć rzeczy osobistych wielu słynnych liewskich językoznawców, trzymać w rękach najgrubszy słownik litewski.

Ósmoklasiści zapoznali się również z najnowszymi oraz współczesnymi technologiami, które  są szeroko prezentowane w instytucie. Uczniowie chętnie wertowali książki elektronowe, bawili się w gry komputerowe,  poznali język gestów, a także zbadali pochodzenie swego imienia. Szczególną popularnością cieszyło się studio nagrań, w którym  mogli nagrać swoje słuchowisko.

Po pewnym czasie uczniów oraz nauczycielki języka litewskiego spotkała miła niespodzianka. Mianowicie pracownik instytutu, Tautė Bernotaitė, przysłała list następującej treści: „Dzień dobry. Chciałabym podziękować za przyjemność obcowania z tak dociekliwymi wycieczkowiczami. Klasa zasługuje na tytuł Najlepszej Klasy, nauczycielki  zaś – Najlepszych Nauczycieli“.