Tydzień promocji zdrowego odżywiania się

Aktualia

     W Progimnazjum im. Jana Pawła II w klasach trzecich i czwartych w ciągu pracowitego tygodnia, w dniach 4-8 listopada, był realizowany program edukacji żywieniowej, którego celem było przekazanie dzieciom wiedzy o wpływie racjonalnego odżywiania się na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
      Podczas szeregu zajęć uczniowie wyjaśniali, jakie znaczenie ma pokarm dla organizmu człowieka. Omówili model Piramidy Żywieniowej i zasady zdrowego żywienia. Projektowali i wykonali reklamę zdrowego produktu, tworzyli wykreślanki, propagujące zdrowe odżywianie się, czytali teksty i uczyli się wierszy.
      8 listopada, w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania w ramach projektu „Prewencja – najlepszym lekarzem” w tych klasach odbyły się spotkania z prelegentką panią Iwetą Dulko z Centrum Zdrowia Rodziny w Tarandzie. W bardzo dostępny sposób pani Iweta przedstawiła informację o ilości komórek w organizmie człowieka, wyjaśniła skąd organizm czerpie najwięcej energii, co się dzieje, gdy odżywiamy się nieprawidłowo. Uczniowie dowiedzieli się, że każda komórka potrzebuje białek, węglowodanów i tłuszczu. Mając na celu ukształtować w uczniach dobre nawyki żywieniowe, prelegentka pokazała przykłady dobrych(wartościowych) i złych (śmieciowych) posiłków. Na podstawie tęczy, dzieci dowiedziały się, że w ciągu dnia należy spożywać produkty z tej gamy kolorów, jaką posiada tęcza. Uczestnicy spotkania z wielkim zapałem wzięli się do pracy w układaniu codziennego prawidłowego jadłospisu: musieli na talerzach ułożyć zbilansowany posiłek. Jedni układali śniadanie, inni obiad oraz kolację. Korzystając z wiedzy otrzymanej podczas zajęć musieli wybrać tylko pożyteczne produkty. Zadanie zostało wykonane na medal. To dało dzieciom możliwość praktycznie zastosować zdobytą wiedzę. Pod hasłem,,Dużo wiem, więc zdrowo jem'' dzieci złożyły obietnicę, od jakich produktów odmówią się. To zadanie było najtrudniejsze, potrzebowało więcej czasu do namysłu. Odmówić się od chipsów i coca coli to dla dzieci nie lada wysiłek.
     Dziennikarka, Pani Brenda Mazur, mistrzowsko sprowokowała uczniów do aktywnych, spontanicznych wypowiedzi do mikrofonu o zdrowym i niezdrowym odżywianiu się. Uczniowie wykazały się dobrą wiedzą nt. szkodliwości napojów gazowanych, substancji konserwujących, barwników.
     Po spotkaniu dzieci jeszcze długo dyskutowały, dzieliły się swoimi wrażenami. Wypada teraz mieć nadzieję, że zdobyta wiedza o zdrowej i niezdrowej żywności nie pójdzie w las. Uczniowie potrafią oprzeć się pokusie kupowania batoników, chipsów, żelków, coca-coli itd.

                                                                                               J.Stankiewicz wychowawczyni 4A klasy
                                                                               J.Kordecka  wychowawczyni  4B klasy