Tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych

Aktualia Nauk przyrodniczych i społecznych

W dniach 27-31 marca odbył się w naszej szkole kolejny tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych. Nauczycielki historii (B.Antonienko, B.Jurewicz), geografii (A.Juodis, K.Kordecka, A.Truchanowicz), biologii (A. Griszkewiczienie), chemii (E.Skilond) i fizyki (I.Szuszkiewicz) przyszykowały różne konkursy, wystawy, wycieczki.

Klasy 5-te i 6-te wzięły udział w komputerowych konkursach historycznych. Klasy 5-te sprawdzały swe wiadomości z historii Litwy, a 6-te z historii Europy. Wśród klas 5-ych pierwsze miejsce zajął Bartosz Urbanowicz z 5 D, drugie miejsce – Edwin Macewicz z 5C, a trzecie – Adrian Gordej z 5C. Wśród klas 6-ych najlepsza była Aneta Kołoszewska z 6C, drugie miejsce zdobył – Dominik Zamuszkiewicz z 6E, a trzecie – Hubert Niewierowicz z 6D.

"Poznać Wilno, to znaczy – ukochać je na zawsze". Te słowa profesora Juliusza Kłosa stały się myślą przewodnią organizowanego po raz kolejny konkursu MOJE WILNO, uczestnikami, którego są uczniowie klas 8. W tym roku mieliśmy poznać Wilno, jako miasto wielu wyznań i kultur. Chętnych do udziału w konkursie było sporo. Wystartowały 3 drużyny sześcioosobowe.

Chociaż pogoda tego dnia płatała mam figla – 31 marca było zimno i deszczowo – po wykonaniu części teoretycznej ósmacy z entuzjazmem wybrali się na starówkę wileńską, by jak najszybciej dotrzeć do wskazanych obiektów. Wszystkie drużyny wspaniale sobie poradziły i pogodą i z zadaniem. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa 8a, drugie – 8b, trzecie – 8c.

Klasy 8 zapoznały się z historią miasta. W ramach tego klasa 8c była w muzeum Pałacu Wielkoksiążęcego, gdzie zapoznali się ze znaleziskami archeologicznymi oraz z wystrojami wnętrz z różnych epok. Klasy 8a i 8b były w muzeum Ofiar i Ludobójstwa, gdzie zapoznali się z tragicznymi dziejami lat władzy radzieckiej i okupacji niemieckiej. Na terenie dzisiejszego muzeum mieściło się więzienie, gdzie więźniowie byli przesłuchiwani, torturowani oraz straceni. Dziś o tych wydarzeniach przypominają pomniki i płyty z nazwiskami.

W klasach piątych w ramach tygodnia nauk przyrodniczych i przy pomocy nauczycieli z WF K. Kitkowskiej i S. Pekarskienie odbyły się zawody sportowe i konkursy z wiadomości o prowadzeniu zdrowego trybu życia pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Zawody sportowe, przyszykowane przez K. Kitkowską dostarczyły wielu emocji, konkursy z wiedzy były mniej emocjonalne. Klasa 5c okazała się najlepsza za sprawą wiedzy. Najlepszą sportową klasą była klasa 5b. Po podsumowaniu wszystkich wyników zwyciężyła klasa 5a.

Ogromną frajdę uczniom 6 klas sprawiło spotkanie z pracownikami z Towarzystwa kinologicznego oraz wyszkolonym psem Norą. Uczniowie zapoznali się jak bezpiecznie obcować z psami, jak się nimi opiekować. Nora zaprezentowała swoje możliwości, cierpliwie znosiła głaskanie. Uczniowie często wspominają spotkanie z Norą i proszą o kolejne spotkania.

W ramach sprawdzenia znajomości mapy wybrani uczniowie klas 6-ych wzięli udział w konkursie "Mapa w głowie". Najlepszą znajomością mapy popisali się E. Karelin oraz H. Niewierowicz z klasy 6d. Drugie miejsce zajął A. Kozłowski z 6e a trzecie (ta sama ilość punktów) A. Kulajew z 6a oraz E. Andruszkiewicz z 6d.

W konkursie dla klas 8-ych "Kraje Unii Europejskiej" zwyciężyła drużyna klasy 8a.

Uczniowie klas starszych podzielili się swymi wiadomościami z młodszymi kolegami. Klasy 8-e przeprowadziły dla klas 4-ych lekcje o zdrowym trybie życia. Oprócz tego uczniowie klasy 8-ych zademonstrowały klasom 7-ym ciekawe doświadczenia z zakresu fizyki i chemii.

W ramach tygodnia nauk przyrodniczych i socjalnych odbyła się również wystawa prac uczniowskich "Czy znasz tych podróżników?"