Tydzień Języków Obcych

Aktualia Cała Litwa czyta dzieciom Języka angielskiego

Tegorocznemu Tygodniowi Języków Obcych przyświecało hasło: "Bądź aktywny i ucz się Języków Obcych". W sierpniu w Brazylii odbyły się trzydzieste pierwsze Letnie Igrzyska Olimpijskie. A ponieważ ważnym elementem edukacji jest propagowanie zdrowego trybu życia, w tym roku postanowiliśmy wyróżnić Olimpiadę w Rio. Ktoś mógłby zapytać, co wspólnego mają sport i języki. Na lekcjach jęz. angielskiego uczniowie upewnili się, że Igrzyska Olimpijskie łączą narody niezależnie od ich rasy, języka czy wyznania. W czasie pracy nad wystawą „Rio 2016” uczniowie klas 5-6 dowiedzieli się, jak w różnych językach świata nazywają się te czy inne sprzęty sportowe. Uczniowie klas 8 mieli okazję poznać wiele przysłów lub motywujących wypowiedzi znanych postaci o sporcie, zdrowiu, dążeniu do celu oraz wytrwałości.

Na lekcjach języka rosyjskiego uczniowie zapoznali się z historią maskotek olimpijskich, które towarzyszyły Igrzyskom na przeciągu wielu lat.

Tegoroczni piątacy i czwartacy brali udział w turnieju „Guess Who?“ „Zgadnij kto?”.  W czasie turnieju, dzieciaki nie tylko miały okazję wypróbować swoje umiejętności w układaniu pytań w języku angielskim, ale również świetnie się bawiły. Cieszy to, że zawodnicy kibicowali jedni drugim i cieszyli się sukcesami kolegów. Lista zwycięzców wygląda następująco:

4 klasy:   I miejsce Sabina Perwienyte

               II miejsce Paulina Szilobrit

               III miejsce Agnieszka Dunowska

5 klasy:   I miejsce Aleksandr Skubilow 5a

                II miejsce Jula Antonienko 5a

                III miejsce Dariusz Filipowicz

Gratulujemy!

Uczniowie klas 4 w tym roku tworzyli niezwykły alfabet. Każdy uczeń musiał narysować bohatera bajek, kreskówek lub filmów animowanych, których imiona zaczynały się od wybranej literki. Wynik ich pracy twórczej został przedstawiony na wystawie "Cartoon Alphabet". Oglądając wystawę każdy mógł powrócić do dzieciństwa i zanurzyć się w magiczny świat baśniowy.

W ramach tygodnia języków obcych na lekcjach języka rosyjskiego uczniowie 7 klas grali w grę "Zrozum mnie", gdzie trzeba było wytłumaczyć słowa w różny sposób. Był to nie lada wyczyn dla uczestników, którzy musieli na rózne sposoby musieli wytłumaczyć znaczenia słów i to w języku obcym czyli rosyjskim. Uczestnicy i widzowie fantastycznie się bawili mimo zaciętej rywalizacji. Wśród 7 klas zwyciężyła drużyna 7A klasy.

Uczniowie 8 klas pokazali swoją wiedzę w konkursie "Gramociej 2016"

Najwięcej punktów zdobyła Elżbieta Bagdiun z 8C klasy.

Natomiast uczniowie 6 klas mieli możliwość wziąć udział w projekcie "Litwa czyta dzieciom". W wykonaniu siedmioklasistów usłyszeli wiersze S. Michałkowa, S. Marszaka i K.Czukowskogo.

Na "Wesołych przerwach" uczennice 8B klasy przeprowadziły ciekawe gry w języku rosyjskim wśród uczniów klas początkowych.

29 września odbył się turniej pomiędzy 8 klasami "Alias". Uczniowie stworzyli drużyny i wszyscy członkowie każdej drużyny po kolei musieli wytłumaczyć po angielsku znaczenie słowa pozostałym przyjacielom swej drużyny. Im więcej słów drużyna zgaduje, tym większe są szanse na zwycięstwo.W końcu lekcji był wyłoniony zwycięzca. To była  drużyna "The Great 4" (Eliza Piotrovska, Malgožata Minkiel, Daniel Dobžinski, Robert Jankūnas). Drugie miejsce zajęła drużyna "Smarties Squad" (Marta Bogdevič, Vanessa Grigorovič, Erik Kliuk, David Krivoguzovas), a na trzecim miejscu była drużyna "Smart Bulbs" (Edvin Pudovas , Arnold Stankevič, Kornelija Stankevič, Evelina Vaškovič). Laureaci pierwszego miejsca otrzymali dyplomy i nagrody.  Zwycięzcom 2 i 3 miejsca były wręczone dyplomy.

W tym dniu również odbył się konkurs-zabawa "Round Trip of Great Britain and Ireland" ("Podróż po Wielkiej Brytanii i Irlandii") między drużynami klas 6-ych. Podróżując, uczniowie nie tylko sprawdzili wiedzę, lecz również dowiedzieli się sporo o największych miastach Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zwycięzcami 1-go miejsca została drużyna 6E klasy:  Zamuszkiewicz Dominik, Sakson Marta, Kozłowski Adam, Czerniawski Ewald. Drużyna 6C klasy ( Calabrese Simon, Szirwińska Liwija,Kołoszewska Aneta, Urbanowicz Aneta) zajęła 2 miejsce i 3 miejsce zajęła drużyna 6A klasy (Miluszkiewicz Elizabet, Denkowska Gabriela, Urbanowicz Daniel, Widuto Gabriela) i drużyna 6B klasy  (Sienkiewicz  Emilija, Kuncewicz Konrad, Mikonis Tomasz, Ragucka Ewelina).

Przez cały tydzień, na korytarzach szkolnych była wywieszona wystawa pod  tytułem „9 Gardens of Good Manners”  ("9 Ogrodów Grzeczności"). To był krótkotrwały projekt dla tygodnia języków obcych, poświęcony Dniu Języków Europejskich.Każdy ogród przedstawiał słowa grzecznościowe w innym języku obcym. Tworząc tą wystawę uczniowie klas 5-8 ze swymi nauczycielkami  (I. Tačickaja, K.Balionienė, I. Sinkevič) nawoływali częściej posługiwać się wyrazami grzecznościowymi i w taki sposób starali się udoskonalić nasz świat.

W ramach projektu narodowego "Cała Litwa czyta dzieciom" uczennice klas 6 (Gabriela Widuto, Gabriela Denkowska, Dorota Andruszkiewicz i Milena Rinkowicziute) oraz klasy 8a (Dorota Kuncewicz i Wiktoria Śliwowska) wypróbowały siebie w roli nauczycielek języka angielskiego. Dziewczyny czytały dziecięce opowiadanka dla uczniów klas 4 oraz maluchów z zerówek. Dzieciaki z zafascynowaniem słuchały i czynnie brały udział w nietradycyjnej lekcji języka angielskiego.

Nauczycielki języka angielskiego I. Tačickaja i K.. Balionienė dołączyły się do projektu szkolnego „Litwa czyta dzieciom“ i pomogły uczennicom  klasy 8B Marcie Bogdewicz, Vanessie Grigorovicz, Aureliji Korenikowej i Agnieszy Tomaszewicz przyszykować lekcję czytania  jęz. angielskiego dla uczniów klas 3 a,b,c,d. Starsze uczennice czytały, pokazywały i śpiewały bajkę "Rzepka" ("The Big, Great, Enormous Turnip") dla swoich mniejszych kolegów. Uczniowie klas 3 aktywnie brali udział na lekcji, uczyli się nowych słów i potrafili opowiedzieć bajkę po angielsku z pomocą swych starszych koleżanek!

Uwieńczeniem Tygodnia był  koncert w wykonaniu uczniów klas 6-8, w organizacji którego pomogły nauczycielki języków obcych Nadieżda Rusiecka, Anna Morozowa i Małgorzata Wasilewska. Widzowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać występów w różnych językach. Brzmiały tu i romantyczne piosenki w języku hiszpańskim czy angielskim, i popularne hity włoskie czy francuskie.  Rozbawiła widzów wesoła polka fińska. Oczywiście nie zabrakło wiązanek muzycznych w języku polskim, litewskim, rosyjskim, a nawet ukraińskim. Występy muzyczne były przeplatane żarcikami konferansjerów oraz krótkimi i wesołymi, lecz zarówno pouczającymi skeczami.