Tydzień Języka Polskiego

Języka polskiego Lenkų kalbos Naujienos

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Rodziny zainspirował polonistów do zorganizowania Tygodnia Języka Polskiego właśnie pod hasłem rodziny. Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc… 

Przypomnienie o tym, co najważniejsze, odnalezienie na nowo wartości w rodzinie – te zagadnienia stały się kluczem do cyklu lekcji, przygotowanych na platformie genially. Wspólnie z uczniami z klas 5-8 przeszliśmy przez najważniejsze ściany naszych domów – zbudowanych z miłości, radości, ale też cierpienia i samotności– bo takie jest życie… 

Cykl otwierała rodzina naszego Patrona, w której młody Karol Wojtyła nasiąkał wiarą i miłością. Rodzina – Bogiem silna stała się przewodnikiem dla nas, przemierzających własne ścieżki życia. Powieść Doroty Terakowskiej „Tam, gdzie spadają anioły” dotknęła delikatnej struny cierpienia w rodzinie, wspólnie szukaliśmy możliwości radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Z marzeń i oczekiwań budowaliśmy własne domy, oparte na solidnych fundamentach troski, empatii i wrażliwości na innych. Bo przecież każdy z nas tak naprawdę jest samotną wyspą dryfującą na oceanie współczesnego świata. Jak być blisko tych, którzy nas kochają, a jednocześnie zachować tę cząstkę siebie dla… samego siebie? – To również stało się tematem dyskusji i przemyśleń. Niektóre wnioski można było przelać na papier – powstały ciekawe rozprawki, opowieści ze szkatułek pełnych wspomnień czy z pamiątkowych albumów ze zdjęciami. Powstały też prace plastyczne, wszak sztuka to też umiejętność łączenia słowa i obrazu. 

Każda rodzina ma swoją historię. Najpiękniejsze jest to, że te historie są nakreślone na piasku, nie wykute w granicie – dlatego ciągle możemy je zmieniać. Pomagają w tym takie lekcje.

Każda rodzina ma swoją historię. Najpiękniejsze jest to, że te historie są nakreślone na piasku, nie wykute w granicie – dlatego ciągle możemy je zmieniać… 

Poloniści JPII