TYDZIEŃ JĘZYKA LITEWSKIEGO W KLASACH POCZĄTKOWYCH

Języka litewskiego

    W dniach 10 – 14 lutego w naszym progimnazjum odbył się tradycyjny Tydzień Języka Litewskiego. Różnorodne imprezy, wycieczki, nietradycyjne lekcje zorganizowały nauczycielki języka litewskiego Cz. Brażinskienie, J. Błażevicz, E. Daniłowa, , R. Denkowska, E. Stankiawiczienie,  E. Steiblienie ir N. Januszawiczienie.
   "Krasnale" i "Mądrale" uroczyście uczcili Dzień Niepodległości Litwy.


     Uczniowie klas 1 – 4  podczas lekcji nietradycyjnych "Su eilėraščiu per pasaulį" (1a),"Graži mūsų šeimynėlė" (1d), "Sukit sukit galveles"  (2a, 2b), "Kaip surasti Lietuvą?"(3a, 3c) i konkursu "Ką aš žinau apie Lietuvą?"(4a, 4b ir 4c) w ciepłej i przyjaznej atmosferze pięknie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki. Nie zabrakło też tańców i zabaw. Celem niektórych zajęć było wykonanie łamigłówek, rozwiązywanie krzyżówek oraz innych zadań ortograficznych. Dzieci zapoznały się też z odmianą teatru lalkowego – teatrem cieni. Na podstawie bajki ludowej "Vištytė ir gaidelis"  zostały przywołane do życia lalki, wykonane z papieru (2c).


     Uczniowie wzbogacili swą wiedzę z historii, geografii oraz literatury. Za pomocą gry planszowej dzieci zapoznały się z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi, wyjątkowymi miejscowościami naszego kraju oraz obiektami, które warto zwiedzić.
     Odbyły się również lekcje integracyjne "Kalba ir daina" (1c, 2c)  i  "Aš tetulė – Abėcėlė" (1b i zerówki) podczas których uczniowie nauczyli się ludowych piosenek oraz tańca  "Du žemaičiai". Pierwszoklasiści zainscenizowali krótkie przedstawienie.  Natomiast "Krasnale" i "Mądrale"  zauroczyli gości wierszami, piosenkami i zabawami.
     Podczas wycieczki do Muzeum Pieniądza uczniowie 3 b klasy zapoznali się z historią pieniądza.  Najbardziej uczestnikom wycieczki  zaimponowały gry interaktywne, a szczególnie wzięcie udziału w loterii.


    Dużo satysfakcji sprawiło zajęcie edukacyjne "Miško pasaka". Dzieci zapoznały się z ludowymi instrumentami muzycznymi, a nawet spróbowali na niektórych zagrać.