„Świat jest jak księga, kto nie podróżuje, ten czyta tylko jedną stronę” – św. Augustyn… czyli o odkrywaniu świata razem z dziećmi

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

Kolejne zajęcia w ramach projektu „Wychowanie przez zwiedzanie” już za nami.

Tym razem rozmawialiśmy o najzimniejszych miejscach na Ziemi. W ciągu kilku tygodni podróżowaliśmy po mapie świata szukając położenia Antarktydy i Arktyki,dowiadywaliśmy się o warunkach panujących w tych strefach klimatycznych.

Internet – niewyczerpane źródło informacji – pozwolił nam być „na niby” w gościnie u Inuitów na Arktyce, poznając zwyczaje z ich życia. Zdjęcia oraz materiał filmowany pomógł zobaczyć, jak wygląda zorza polarna, stacje badawcze, lodowce. Dzięki programom naukowym oglądaliśmy fragmenty z życia i zwyczajów różnych zwierząt: słoni i lampartów morskich, morsów, ptaków, fok oraz pingwinów, których na Wyspie Króla Jerzego jest aż pięć gatunków. Odkrywaliśmy różnice i podobieństwa Antarktydy i Arktyki.

Chcąc w dostępny sposób przybliżyć wiedzę na temat biegunów ziemi, stworzyliśmy makietę Antarktydy oraz Arktyki i przez cały okres „badań” uzupełnialiśmy ją tworząc w klasie lub przynosząc z domu potrzebne eksponaty.

Czytaliśmy też opowiadanie Cz. Centkiewicza „Zaczarowania zagroda”, której akcja toczy się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy.

Wiemy teraz, że:

  • Arktyka i Antarktyda to krainy wiecznego lodu i śniegu.
  • Mieszkańcy bieguna Północnego, to Inuici (Eskimosi), którzy dawniej mieszkali w igloo, a teraz w domkach podobnych do naszych.
  • Antarktyda, to nie państwo, czyli nie ma swojej flagi, godła i hymnu.
  • Wierzchołek lodowca jest tylko małą częścią góry lodowej.
  • Na Antarktydzie nie mieszkają ludzie, przyjeżdżają tylko uczeni, którzy na stacjach badawczych badają pogodę, przyrodę i geologię kontynentu.
  • Na Antarktydzie jest najczystsze powietrze, ale jest tak zimno, jak w trzech zamrażarkach J
  • Flora i fauna na biegunach jest uboga, ponieważ nie wszystko może żyć w tak zimnym klimacie.
  • Jest kilka rodzajów pingwinów: pingwiny Cesarskie, Adeli, Maskowe.

Nasza podróż choć „na niby” jest opowieścią o magii, kolorach i urzekającym krajobrazie biegunów północnych, o mieszkujących tam ludziach i zwierzętach. Są to również opowieści o człowieku, o jego niewyczerpanej potrzebie poznawania, odkrywania, obcowania i doświadczania kultury innych narodów.

Irena Gintowt – współpodróżniczka grupy „Krasnale”