Projekt „Mity greckie“

Aktualia

Mity greckie – to historyczne opowieści o bogach, półbogach, boginiach, herosach. Twórczość ta ujawnia wielką historię starożytności, myślenie ludzkie. Z biegiem czasu ludzie zdali sobie sprawę, że za pomocą mitów można przekazać bardzo ważną informację – historię narodu i dziedzictwa kultury. Tak słynne mity przetrwały do ​​dziś i pozostają niezwykle cennym źródłem inspiracji twórczej – i nie tylko dla twórców literackich. Zachwycają nas ich wartości estetyczne, moralne czy poznawcze.
Uczestniczący w projekcie uczniowie klas 6 zapoznali się z kilkoma mitami greckimi, np. „Gaja i Kronos”, „Zeus i inni bogowie Olimpii”, oraz zaprezentowali świat przedstawiony w mitach. Prace uczniów klasy 6c i 6f odzwierciedlają opowieści z mitów o stworzeniu świata, pojawieniu się bogów. Szczególnie piękne są prace Emilii Ilzy Kryszczun i Liwii Katkonaitė z 6c klasy.
     Filozofia grecka miała ogromny wpływ na sposób myślenia Europejczyków i jest aktualna do dziś, bo uczy nas zrozumieć ludzki umysł, pojawienie się kultury oraz wartości ludzkich.

Nauczycielka języka litewskiego Neringa Januševičienė