Migoczące światło świec

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

8 kwietnia w ramach projektu „Wychowanie przez zwiedzanie” dzieci z grupy przygotowawczej „Krasnale” odwiedziły centrum integracji i wsparcia społecznego „Betania”. Odbyły się tam zajęcia edukacyjne, podczas  których uczniowie wykonywali świece. Zajęcia prowadził dyrektor „Betanii”, p. Władysław Bortkiewicz.

Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać historię powstania świecy, dyskutować, do czego służyły w przeszłości, a do czego służą teraz. Mogły też podziwiać i porównywać różne rodzaje świec, a także zobaczyć różne metody i technologie ich odlewania. Wszyscy się zgodzili, że migoczące światło świec i ich ciepło niesie otuchę i nadzieję.

Dzieci zapoznały się także ze sposobami obróbki parafiny,  samodzielnie umieszczały knoty, stawiały pieczątki z logotypem „Caritas”, przekonując się tym samym, że produkcja świec to wieloetapowy proces i wymaga wiele uwagi, precyzji i czasu. 

Na zakończenie P. Władysław zaznaczył, że „caritasowska” świeca niesie przesłanie szacunku, wrażliwości i wsparcia dla mających się gorzej od nas.

W drodze powrotnej dzieci odwiedziły kościół św. Piotra i Pawła. Zachwycały się bogatym wystrojem wnętrza, próbowały zliczyć ponad 2000 figur. Nie uszedł uwagi dzieci także wiszący pod kopułą kryształowy żyrandol w kształcie łodzi żaglowej.

Wszyscy bawili się wspaniale kształtując jednocześnie postawę empatii, czyli umiejętności zachowania się wobec swoich kolegów, społeczeństwa, przyrody, wytworów pracy ludzkiej.

Irena Gintowt