MIEJSKA OLIMPIADA JĘZYKA POLSKIEGO UCZNIÓW KLAS 3-4

Aktualia Konkursy

16 marca w Progimnazjum im. Jana Pawła II odbyła się Miejska Olimpiada  Języka Polskiego uczniów klas 3-4.W zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół polskich z Wilna, którzy wcześniej przeszli eliminacje w swoich placówkach. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się 46 uczestników reprezentujących 13 szkół.

Zadania konkursowe składały się z II części: językowej  oraz  czytania tekstu  ze zrozumieniem, które   były  niełatwe  i  wymagały  posiadania  dobrej wiedzy.

Podsumowanie wyników oraz ceremonia zamknięcia olimpiady odbyła się w piątek 18 marca w auli progimnazjum. Przed ogłoszeniem wyników, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali uczestnikom olimpiady oraz przybyłym gościom koncert  "W wiosennym rytmie". Dzieci z grupy przygotowawczej "Promyczki" pod kierownictwem Swietłany Gicewicz oraz uczniowie klasy 2a pod kierownictwem Jadwigi Stankiewicz oraz Bożeny Ustjanowskiej zauroczyli publiczność przeplatanką inscenizacji wierszy, piosenek i tańców.  Publiczność głośnymi brawami nagrodziła występ młodych aktorów.

Następnie głos zabrała wicedyrektor klas początkowych Irena Szostak. Dziękując uczestnikom olimpiady za udział, podkreśliła, iż bardzo ważną wartością łączącą Polaków jest język ojczysty, o który należy dbać i pieczołowicie pielęgnować. Dbając o poprawną formę gramatyczną, dbamy o kulturę języka, a olimpiada to nie tylko sprawdzian wiedzy, to również święto języka polskiego, kultury i tradycji, ponieważ podkreśla wagę naszej ojczystej mowy.

Znajomość zawiłości ortograficznych, w które bogaty jest nasz język, wykazała, że uczniowie klas 3 i 4 świetnie sobie radzą z ortografią i czytają książeczki. Szczególne wyrazy uznania należą się paniom, które na co dzień pomagają swoim wychowankom pogłębiać wiedzę o języku polskim, wzbudzając ciekawość świata i głód wiedzy.

Przewodnicząca komisji sprawdzającej Jadwiga Stankiewicz podkreśliła, że komisja oceniająca prace, czuła ogromną satysfakcję i dumę, że dzieci dobrze się spisały, rozumiały czytany tekst, potrafiły zastosować poznane zasady pisowni, znały tytuły bajek oraz nazwiska autorów, w większości dbały o staranny i czytelny zapis. Cieszyła się, że wszystkie dzieci wypadły dobrze i ogłosiła wyniki olimpiady.

Klasy 4:

 I miejsce: Kinga Magdalena Żybort, Szkoła Średnia im. Sz. Konarskiego, naucz. Teresa Cyszewicz

II miejsce: Patrycja Ilukiewicz, Progimnazjum im. Jana Pawła II, naucz. Teresa Czerniawska

II miejsce: Aleksander Joachim Januszkiewicz, Szkoła Średnia im. J. Lelewela, naucz. Jolanta Kariuniene

III miejsce: Ewa Rawłuszewicz, Szkoła Średnia im. Wł. Syrokomli, naucz. Łucja Godwod

Wyróżnienia:

Jakub Wojniłło, Szkoła –przedszkole „Wilia“, naucz. Alina Czerniawska

Kamila Łowmecka,  Progimnazjum im. Jana Pawła II, naucz. Teresa Czerniawska

 Klasy 3:

 I miejsce: Karina Guižauskaitė, Progimnazjum  im.  Jana Pawła II, naucz. Nijola Grib

II miejsce: Izabela Orłowska, Szkoła –przedszkole „Wilia“, naucz. Beata Paszkowska

II miejsce: Adam Nowicki, Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, naucz. Irena Kogarko

III miejsce: Adam Szczygłowski, Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, naucz. Irena Kogarko

Wyróżnienie:

Patrycja Makowska, Szkoła Średnia im. J. Lelewela, naucz. Swetłana Kriwka

Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni  dyplomami i otrzymali książeczki, a laureaci pierwszego miejsca i drugiego otrzymali również tablety i  czytniki e-booków.

Nagrody ufundowali: Ambasada RP na Litwie, deputowany do Parlamentu Europejskiego  pan

W. Tomaszewski, Stowarzyszenie Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna“ oraz polska księgarnia „Elephas“.

W imieniu organizatorów oraz uczestników olimpiady składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom nagród, którzy dzięki swemu zaangażowaniu i dobrej woli sprawili dzieciom wiele radości i zachęcili do dalszych zmagań konkursowych.
Podsumowaniem olimpiady było wspólne zdjęcie uczestników wraz z paniami.

A. Stankiewicz, H. Marcinkiewicz,

nauczycielki klas początkowych Progimnazjum im. Jana Pawła II