Jubileusz 15- lecia Zespołu Szkół w Zarzeczu

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

W dniach 5-8 listopada bieżącego roku został zorganizowany wyjazd do Zarzecza, w którym wzięli udział członkowie chóru "Nastolatki"  i zespołu tanecznego "Ziarenko" z naszego Progimnazjum.

 Celem spotkania była 15 rocznica nadania szkole i publicznemu gimnazjum w Zarzeczu imienia Jana Pawła II. W tym dniu Zespół Szkół wraz z uczniami i gronem pedagogicznym  hucznie obchodził tę znamienitą datę. Dzień był wyjątkowy także z tego powodu, że na uroczystość przybył Jego Ekscelencja Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, który przywiózł relikwie Świętego Jana Pawła II. Rocznica zaczęła się przemarszem gości i gospodarzy ze szkoły do kościoła parafialnego, gdzie chór naszego Progimnazjum miał zaszczyt śpiewać podczas Eucharystii. Następnie, po błogosławieństwie Arcybiskupa, w szkole miało miejsce oficjalne przywitanie przybyłych gości, a po przemówieniach zespoły naszego Progimnazjum miały okazję wystąpić przed tak licznie zgromadzoną publicznością.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Pałacu Dzieduszyckich. Tam, w obecnym muzeum,  poznaliśmy historię rodu Dzieduszyckich oraz zwiedziliśmy komnaty pałacowe, a późnym wieczorem, przed pałacem mogliśmy oglądać widowisko grupy „Sarmacka Brać Zarzecza” oraz przejechać się bryczką. Imprezę uwieńczono wystrzałem z armaty.

W drugim dniu naszego pobytu udaliśmy się do rezerwatu "Prządki". Na terenie rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec. Po wędrówce przyrodniczo-edukacyjnej, posileni świeżym powietrzem ruszyliśmy do zamku. Kamieniec to ruiny warowni z XIV wieku, położone na skalnym wzgórzu. Jako ciekawostka dowiedzieliśmy się, że jednym z właścicieli zamku w Odrzykoniu był hrabia Aleksansander Fredro, to właśnie tu zrodził się pomysł utworu "Zemsta".

Następnym etapem naszej wycieczki było Krosno, zwane miastem szkła. W Krośnie zwiedziliśmy muzeum podkarpackie, które od ponad półwiecza gromadzi i udostępnia dobra kultury związane z historią regionalną, ale również i unikalne zbiory na skalę europejską. Chlubą muzeum jest historia oświetlenia. Głównym trzonem ekspozycji jest największa w Europie kolekcja lamp naftowych.

Koniecznym punktem wycieczki było Centrum dziedzictwa szkła – trasa podziemna.Tam, z udziałem przewodnika, mogliśmy poznać historię szkła. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których mogliśmy brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznaliśmy się z ekspozycjami prezentującymi szkło artystyczne oraz użytkowe. Po bogatej ofercie  kulturalno-rozrywkowej odwiedziliśmy sklep z ręcznie wykonanymi pamiątkami.

Wieczorem, po kolacji, wyruszyliśmy do teatru, gdzie obejrzeliśmy sztukę komediową Jana Drdy "Igraszki z diabłem". Pełni wrażeń gry aktorskiej, posileni duchowo, w dobrych nastrojach wróciliśmy na miejsce naszego zakwaterowania.

Niestety, wszystko co piękne i miłe szybko się kończy. Czwarty dzień to czas powrotu do codzienności, więc po śniadaniu i zakupach pełni niezwykłych przeżyć ruszyliśmy w drogę powrotną.

Dziękujemy wszystkim tym, kto przyczynił sie do organizacji tak pięknego pobytu dla duszy, ciała i umysłu.

Możecie obejrzyć:    Msza     Część oficjalna     Program artystyczny