Dzień Mola

22 października uczniowie 8 klasy z naszego progimnazjum obchodzili Dzień Mola. Nie chodzi tu bynajmniej o mola książkowego czy – o groza! – niszczącego nasze ubrania, ale o podstawową jednostkę liczności (ilości) materii w układzie SI.

Ponieważ nie wszyscy jeszcze wiedzą o tym, czym jest Mol albo układ SI, już się śpieszę z wytłumaczeniem. Mol jest jednostką bezwymiarową, podobnie jak inne jednostki miary liczności, jak np. tuzin, mendel, kopa czy gros. Jednak w przeciwieństwie do jednostek typu „tuzin” użycie mola ze względu na jego wielkość jest ograniczone do zliczania obiektów mikroskopijnych. Dzień Mola to nieoficjalne święto chemików, obchodzone 23 października, w godzinach od 06.02-18.02. Data i godzina odnoszą się do stałej Avogadra, która wynosi w przybliżeniu 6,02 × 1023 i jest równa liczbie cząsteczek materii w jednym molu. Wiele szkół organizuje obchody Dnia Mola, żeby zainteresować swoich uczniów chemią podczas zabaw związanych z tą dziedziną nauki.

W tym roku uczniowie naszego progimnazjum mieli nietradycyjną lekcję chemii zintegrowaną z plastyką, podczas której otrzymali możliwość zabawić się z plasteliną. Z drobnych części wylepili modele różnych substancji chemicznych. Praca była nie z najłatwiejszych, ale wszystkim udała się na hurra. Podczas lekcji uczniowie przedstawili prezentacje na temat historii liczby Avogadro. Dzięki świętowaniu Dnia Mola ósmacy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę z chemii poprzez zabawę.

Pani od chemii Agata Augustynowicz