Dobra Energia ponad Granicami

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

W dniach 3-10 czerwca br. młodzież z Progimnazjum i Gimnazjum Jana Pawła II wraz z nauczycielami polskich szkół na Litwie, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjno-patriotycznych w Poznaniu.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Dobra Energia ponad Granicami”, który realizuje Fundacja Enea wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Akcji patronuje Senat RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Celem projektu jest integracja Polaków i budowanie mostów przyjaźni ponad granicami, a także zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół, nauki polskiej historii, kultury oraz tradycji.

Zajęcia przebiegały na dwóch płaszczyznach. Nauczyciele uczestniczyli na lekcjach w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury w Śremie oraz brali udział w warsztatach metodycznych w poszczególnych blokach.

Dla uczniów zostały zorganizowane warsztaty muzyczne przygotowujące do najbardziej uroczystego wydarzenia, jakim było widowisko słowno-muzyczne pt. „Polska! Biało-Czerwoni ponad Granicami!”. Artyści z Wilna wystąpili wraz z uczniami wielkopolskich szkół dając znakomity, energiczny koncert, wpisujący się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Artystom udało się trafić do serc publiczności, czego dowodem był wspólny śpiew, gromkie brawa, ale też niejedna łza wzruszenia.

Zarówno młodzież jak i nauczyciele mieli możliwość aktywnego odpoczynku w ośrodku „Bojanowe gniazdo” (jezioro, kajaki, rowery wodne, dmuchawce) oraz „Serdeczna Osada” (basen, piłka, aerobik).

Był też czas na zwiedzanie Poznania z jego najciekawszymi zabytkami, między innymi: Starym Rynkiem, Poznańskimi Koziołkami, Bramą Poznania oraz Warszawy, gdzie udało się zwiedzić: Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Łazienki.

Czas spędzony w Poznaniu i Warszawie został wykorzystany nie tylko do wymiany doświadczeń na poziomie kultury, tożsamości, edukacji, ale też do nawiązania przyjaźni między młodymi ludźmi z Polski i Litwy.

Organizatorom, opiekunom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania danego spotkania serdecznie dziękujemy!

Irena Gintowt