DEKADA JĘZYKA POLSKIEGO

W dniach 20-28stycznia w Progimnazjum  im. Jana Pawła II odbyła się Dekada Języka Polskiego.
   Konkurs "Mistrz ortografii" wyjawił najlepiej piszące dzieci. Młodzież starsza wykazywała swą wiedzę podczas olimpiady języka polskiego
Wicedyrektorki Sabina Naruniec i Irena Szostak wprowadziły nową tradycję – integrację klas początkowych z podstawowymi. W tym celu zorganizowane zostało "Głośne czytanie dla początkówki".  Podczas takiej lekcji starsi uczniowie wraz z młodszymi kolegami czytali teksty i wykonywali różnorodne  ćwiczenia kształcące. Każdy uczeń marzy chociaż przez chwilę być nauczycielem, więc podczas tej imprezy mieli taką możliwość .

Aby zaktywizować uczniów i urozmaicić program dekady, podczas lekcji technologii pod kierownictwem  Ireny Mikonis dzieci wykonały prace twórcze "Zakładka do ulubionej książki".

Intergracja międzyprzedmiotowa odbyła się też w ramach projektu "Wypowiedzi Jana Pawła II w kaligrafii uczniów" .  Uczniowie wybierali cytaty Jana Pawła II, a podczas lekcji plastyki pod kierownictwem pani Jurgity Kruszinskaitie zapisywali je i zorganizowali piękną wystawę prac kaligraficznych, którą każdy mógł podziwiać przy pokoju nauczycielskim.
             Zostały zorganizowane oryginalne wystawy  "Jan Paweł II papież dialogu" i  "Niektórzy lubią poezję".

Jedną z najbardziej atrakcyjnych imprez był "Dzień filmu polskiego".
Zakończenie dekady odbyło się na poetyckiej nucie. "Nowa Awangarda Wileńska" młodzi poeci wileńszczyzny Dariusz Kaplewski, Marzena Mackojć, AnieszkaMackojć i Elżbieta Szostak – zawitali w progi naszej szkoły .
Twórcy zauroczyli młodzież swoją poezją,  pokazali współczesnym uczniom, że język polski jest wspaniały.

Laureaci konkursów

1 miejsce  – Agata Mackiewicz 8b
2miejsce – Elżbieta Geben 8c
3 miejsce – BrygitaSerebriakowa 8c