Ballada Maironisa obchodzi stulecie!

Aktualia

W tym roku mija 100 lat od napisania przez poetę Maironisa ballady ,,Jūratė i Kastytis”. Z tej okazji uczniowie klas 7c, 7f oraz 8c wzięli udział w projekcie i tworzyli kolaże do tej ballady. Kolaż – technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Uczniowie wykonali prace wykorzystując różne techniki plastyczne.

Ballada Maironisa ,,Jūratė i Kastytis” jest znana wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Popularność zyskała również w Polsce.  W 1928 roku na Mierzei Helskiej nad Bałtykiem została założona osada nadmorska Jurata, która z czasem stała się miejscem wakacyjnych spotkań elit finansowych, intelektualnych i artystycznych z całego kraju. Tam też znajduje się pomnik bogini Juraty autorstwa rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza. Ulice Juraty są w Gdańsku oraz w Warszawie. Legenda o Juracie zyskała popularność nie tylko w polskiej, ale też rosyjskiej i czeskiej literaturze. Uczniowie czytając ten utwór zachwycają się jego poetyckim językiem, miłością Juraty oraz Kastytisa, a także sami próbują tworzyć.