Aktualia

'WITH LANGUAGES, YOU ARE AT HOME ANYWHERE.’

—EDWARD DE WAAL

“Z JĘZYKAMI, WSZĘDZIE JESTEŚ W DOMU.”

– EDWARD DE WAAL

fd W przededniu 100 – lecia państwa litewskiego, 12 lutego, w 5c klasie odbyła się zintegrowana lekcja języka angielskiego i języka polskiego pt. „Home sweet home”- „W moim domu”- o przyimkach po angielsku i po polsku.

Celem ogólnym zajęć było ukazanie uczniom, że korelacja międzyprzedmiotowa jest możliwa między przedmiotami, które z pozoru niewiele łączy.

Cele szczegółowe miały za zadanie powtórzenie wiadomości o przyimku, poszerzanie oraz zastosowanie praktyczne wiedzy o przyimku, wzbogacanie słownictwa (angielskiego oraz polskiego). Na lekcji uczniowie kształcili umiejętność komunikowania się, współpracy, planowania oraz wykonywania zadań. Na zajęciach były wykorzystane metody aktywizujące, które jeszcze bardziej zmotywowały uczniów do działania.

Praca grupowa przebiegała zgodnie z instrukcjami nauczycieli. W trakcie lekcji uczniowie wykonywali różnego typu zadania: opisywali klasę za pomocą podanych przyimków, uzupełniali teksty, wskazywali i nazywali przyimki miejsca, szukali przyimków we frazeologizmach, a na zakończenie piątacy zaśpiewali tematyczną piosenkę z ruchami „The preposition dance”.

W krótkiej refleksji uczniowie pozytywnie wyrazili swoją opinię na temat zajęć pisząc w ankiecie ewaluacyjnej między innymi: „Na tej lekcji podobało mi się połączenie dwóch języków”, „Lekcja bardzo ciekawa”, „Było ciekawie pracować w grupach”, „Chciałbym, żeby takich lekcji było więcej”.

Po przeprowadzeniu lekcji miałyśmy satysfakcję z wyników pracy naszych uczniów. Cieszymy się, że pomysł na połączenie tematów przypadł im do gustu, poszerzył wiadomości oraz wzmocnił pewność siebie. Zainspirowało nas to do kolejnych zajęć, gdyż „ciekawość i szukanie nowych możliwości pomagają wytyczać nowe drogi…, zawsze jest możliwość zrobienia czegoś inaczej…” M.Dell.

N.Rusiecka, M.Wasilewska, B Ustjanowska