Zawody w układaniu kostki Rubika

Aktualia

18 stycznia wśród uczniów klas 5-8 odbyły zawody w układaniu kostki Rubika na czas. Swoje możliwości wypróbowali najlepsi. Do tej rywalizacji stanęli wyłącznie chłopcy. Uczeń 6f klasy Timofej Gaivoronskij był najlepszy. Ułożenie kostki zajęło mu zaledwie 30 sekund. Jego kolega z klasy Jarosław Pietrow ułożył kolorowy sześcian za 56 sekund, a Erwin Wirko (8d) zrobił to za 58 sekund.

Timofej zademonstrował układanie kostki przed lustrem, a to jest niełatwy sposób, więc jego osiągnięty wynik wszystkich zadziwił. Jak się okazuje, do osiągnięcia szybkich wyników w tej dziedzinie jest potrzebny nie tylko stały trening, odpowiednia wiedza, ale i dobra kostka. Wpływa to na prędkość obrotów poszczególnych jej części.

Timofej przeprowadził ciekawą lekcję na temat kostki Rubika. Zapoznał zebranych z historią jej powstania, wynalazcami, których było kilku. Tima zademonstrował kolekcję kostek, a zbiór ich ma spory! Pokazał także, jak należy doglądać kostkę. Poradził, jakich firm kostki są najlepsze. Jak się okazało – istnieje język kostki Rubika. Mistrz podał linki, które są przydatne do nauki układania kostki, udzielił wskazówek, od czego należy zacząć i jaka jest kolejność układania.

To była lekcja „uczeń uczniom”. Nauczyciele od matematyki tu byli tylko widzami.