„Zagrożenia, wynikające z zażywania środkow psychoaktywnych przez dzieci i młodzież“

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

9 grudnia w auli progimnazjum odbył się wykład dla rodziców "Zagrożenia, wynikające z zażywania środkow psychoaktywnych przez dzieci i młodzież", który wygłosiła ordynator Oddziału Toksykologii Szpitala Uniwersyteckiego w Wilnie, Gabija Dragelytė. Zjawisko uzależnień od środków psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki, leki, kleje, tytoń, dopalacze wśród dzieci i młodzieży staje się problemem społecznym. Głównym celem wykładu było dostarczenie wiedzy rodzicom o tych środkach i skutkach,  płynących z ich zażywania oraz zapoznanie  z sygnałami ostrzegawczymi,  wskazującymi na możliwość kontaktu z narkotykami. Podczas wykładu rodzice otrzymali wskazówki, jak zareagować, gdzie znależć pomoc dla siebie i dla dziecka, gdyby pojawił się problem. Prowadząca podkreśliła, że problem uzależnienia jest z roku na rok coraz bardziej powszechny wśród ludzi młodych i wzrasta potrzeba uświadamiania nie tylko rodziców, ale i dzieci. Profilaktyka powinna zatem zawierać ofertę innego życia, promować aktywne formy spędzania czasu wolnego, stawiać na rozwój osobisty, a także rozwijać umiejętności społeczne uczniów.

Zebrani z wielkim zaangażowaniem wysłuchali ciekawych informacji, popartych statystyką i doświadczeniem lekarskim,  otrzymali dużo cennych porad. Wielu zadawało nurtujące ich  pytania oraz dzieliło się własnymi spostrzeżeniami. Rodzice dziękują Gabii Dragelytė za ciekawy wykład oraz administracji progimnazjum za zorganizowanie tego spotkania.

 

                                                                Mama nastolatka