Z wizytą w Piasecznie

Aktualia Jan Paweł II - największy pielgrzym na Litwie Wychowanie nietradycyjne

W dniach 12-15 maja 2016 roku uczniowie i nauczyciele naszego Progimnazjum gościli w Gimnazjum nr. 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie.

W związku z rozpoczynającą się współpracą między naszymi szkołami wzięliśmy udział w X Edycji Konkursu Papieskiego „Nie bój się, wypłyń na głębię”, w którym uczniowie naszej szkoły Aurelia Korenikowa, pod kierownictem pani Ireny Szostak oraz Gabriela Wojtkiewicz, Edwin Olenkowicz i Dominik Muczinis pod kierownictwem pani Sabiny Naruniec otrzymali wyróżnienia za prace literackie. Uroczystość X Edycji Konkursu Papieskiego uświetniły zespoły naszego Progimnazjum występem wokalno-tanecznym, w którym pokazaliśmy kulturę polską i litewską, a przede wszystkim przybliżyliśmy postać Patrona naszych szkół – osobę Jana Pawła II. Tuż po uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić Piaseczno, poznaliśmy historię miasta i jego sławnych mieszkańców. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki m.in. Kościół św. Anny oraz Ratusz.

Kolejnym punktem naszego programu była wycieczka do Wilanowa – perłę polskiego baroku. Trudno opisać wrażenia, jakie na nas wywarły na widok pięknego, bogato zdobionego i w każdym calu doskonałego  pałacu królewskiego wraz ze wspaniałymi ogrodami. Dzięki niestrudzonej pracy i życzliwości naszej przewodnik, Pani Annie Cichomskiej, poznaliśmy historię rezydencji rodu Sobieskich, a także historię ogrodów królewskich. Rezydencja wilanowska, czyli pałac, dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku świadczą o wielkiej chwale króla-zwycięzcy, którego sława przekroczyła granice Rzeczpospolitej. Jako uczestnicy wycieczki wszyscy byliśmy zauroczeni ogrodami francuskimi, ich precyzją, harmonią i elegancją. O tym świadczyć mogą setki zdjęć wykonanych na planie ogrodu.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej – Panteonu Wielkich Polaków. Każda z osób, spoczywających w Panteonie wpisała się w historię Polski swoimi działaniami, dlatego też Panteon jest zwany Wawelem Trzeciego Tysiąclecia. Następnie ruszyliśmy na 45-minutową lekcję historii do ruchomego teatru XXI wieku. W spektaklu mogliśmy zobaczyć najwybitniejsze postacie polskiej historii m.in. Mieszka I, Jadwigę i Jagiełło, św. Jana Pawła II oraz sceny z historii dziejów Polski m.in. chrzest Polski, rozbiory. Następnie przejechaliśmy do Centrum Warszawy i zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wiszące Ogrody. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Tym bardziej cieszyliśmy się, że mogliśmy zobaczyć ten polski cud architektoniczny na własne oczy. Jako ogród uniwersytecki stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z uniwersytetem. Spacerując po dachu ogrodu podziwialiśmy różnorodność i bogactwo roślin, pomysłowość architektora, jak również  piękno panoramy miasta.

Wizytę na Starym Mieście rozpoczęliśmy przy  kolumnie Zygmunta III Wazy i w szybkim tempie pomaszerowliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną – film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie na środku placu upamiętniliśmy naszą wizytę w Warszawie zdjęciem pod pomnikiem legendarnej Warszawskiej Syrenki. Po posiłku i krótkim wypoczynku ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie stolicy i jej najważniejszych zabytków. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni i szczęśliwi, mając nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

Dzięki życzliwości dyrektor szkoły Pani Wioletcie Grochowicz, naszej opiekunce-towarzyszce Pani Agacie Szajna i nauczycieli z Piaseczna realizowaliśmy intensywny i bogaty program. Poznaliśmy wielu sympatycznych ludzi, spędziliśmy cudowny czas w gronie zaprzyjaźnionych osób. Za te wyjątkowe chwile, ciepłe przyjęcie i życzliwą atmosferę dziękujemy całemu zespołowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piasecznie i zapraszamy do Wilna!       

Kierownik zespołu „Ziarenko” Bożena Ustjanowska

Zobacz tutaj