XVII Sztafeta Niepodległości z Zułowa na Rossę

Aktualia

11 listopada drużyna chłopców naszego progimnazjum wzięła udział w XVII Sztafecie Niepodległości z Zułowa na Rossę.
Młodzieży w biegu, odbywającym się pod hasłem „Kochamy Polskę i Litwę – niepodległością naszych serc i myśli”, na całej trasie towarzyszyli zaprzyjaźnieni z progimnazjum uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Sztafeta Niepodległości, jak co roku, wyruszyła spod dębu w Zułowie, zasadzonego w miejscu dawnego dworku Piłsudskich i stała się pierwszą uroczystością obchodów Dnia Niepodległości na Litwie. Uczestnicy sztafety pokonali odległość około 70 kilometrów. Nasi uczniowie wraz z licznym gronem gości z Polski i młodzieżą z innych szkół dołączyli się do biegu z placu przy kościele Piotra i Pawła.

Po wkroczeniu na cmentarz wojskowy na Wileńskiej Rossie oddali hołd poległym. Razem z młodzieżą harcerską z Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej uczniowie opasali kwaterę wojskową biało-czerwoną flagą i zapalili znicze przy Mauzoleum twórcy tej niepodległości oraz jego wiernych żołnierzy.