Wycieczka do Jadownik

Aktualia

W dniach 17 – 20 maja uczniowie z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie wraz z nauczycielami i panią dyrektor – panią Janiną Wysocką przebywali na ziemi brzeskiej w Polsce. Zawitali w progach Publicznego Gimnazjum pod takimże samym imieniem – Jana Pawła II w Jadownikach – nieopodal Brzeska. Oprócz tego mieli okazję zwiedzić inne interesujące miejsca.

W Gimnazjum w Jadownikach goście zostali przyjęci z wszystkimi wygodami, z wielką troską o ich dobrobyt i miłością, czym się zaopiekował dyrektor tej szkoły – pan Tomasz Wietecha. Nauczyciele i inni pracownicy tej szkoły byli w każdym momencie przyszykowani do pomocy, i w dzień, i w nocy można było ją otrzymać.

Głównym celem wyjazdu były występy chórku „Nastolatki” wraz z panią Aliną Judycką na czele. Występowali w Gimnazjum w Jadownikach na święcie patrona tych szkół – Jana Pawła II, na Festynie Rodzinnym w tejże szkole, w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku. Na występach także widownię zadziwiał swoją poezją patriotyczną, religijną oraz fraszkami poeta z Wileńszczyzny – pan Aleksander Śnieżko, który też był autorem znacznej części programu artystycznego. Były więc dwa wspólne występy muzyczno-patriotyczno-poetyckie w Brzesku, oprócz których poeta wileński miał dodatkowo trzy spotkania autorskie: w gronie pedagogów Gimnazjum w Jadownikach, w Salonie intelektualistów u Pani Zuzanny w Brzesku i wśród czytelników Biblioteki Publicznej w Krakowie. Widzowie byli oczarowani występami i dziękowali za nie obfitymi oklaskami. Między nimi byli burmistrz miasta Brzeska – pan Grzegorz Wawryka, dyrektor tymczasowego „domu” chórzystów – pan Tomasz Wietecha i inni zacni goście.

Po występie w Brzesku uczniowie wraz z paniami odwiedzili samorząd Brzeska i byli na wizycie z burmistrzem miasta – panem Grzegorzem Wawryką. Na Festynie Rodzinnym uczniowie bawili się razem z rodakami z Polski. Nawet jedną z głównych nagród, ufundowanych przez p. Wawrykę – rower – wygrała p. Ola Kowalewska – pedagog socjalny progimnazjum.

Uczniowie progimnazjum także odwiedzili Kraków, gdzie zwiedzili Wawel, Rynek Krakowski, a także jego podziemia, Kościół Mariacki, byli przy Oknie Papieskim. Na Wieży Mariackiej byli drugim chórem śpiewającym w tym miejscu. Podziwiali piękne krajobrazy miasta, rozciągające się na horyzoncie i Hejnał Mariacki, rozbrzmiewający się w cztery strony świata. Uczniowie odwiedzili wiele kościołów i innych świętych miejsc, m.in.: Kościół św. Franciszka z Asyżu, Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Sanktuarium bł. Jana Pawła II, byli na mszy św. w Kościele św. Anny na Bocheńcu. Wiele wrażeń zostawiła Kopalnia soli w Bochni. Wycieczkowicze opuścili się na głębokość 248 m. Poznali warunki pracy dawnych górników, odwiedzili Podziemny Ośrodek Leczniczy wraz z podziemną restauracją, salą sportową, sypialniami i salą na przyjęcia.

Wycieczka była udana. Zostawiła miłe dla wszystkich wspomnienia. Wszyscy żegnali się słowami „do zobaczenia” z nadzieją, że jeszcze się spotkają.

Jesteśmy pewne, że się spełnią wszystkie marzenia, bo przecież mamy na Niebie naszego wspólnego troskliwego Patrona Jana Pawła II.

Emilia Urbanowicz 8a klasa
Justyna Szostak 8d klasa