WYCHOWANIE PRZEZ ZWIEDZANIE: SPOTKANIE Z GLINĄ

Aktualia Klasy początkowe

8 października najmłodsza grupa podróżników z progimnazjum, czyli zerówka z grupy „Krasnale”, wybrała się busem do małej wsi leżącej na wschodnim brzegu jeziora Szirwis – Glinciszki.

Tam, nad przepięknym jeziorem, wśród starych topoli znajduje się neogotycki pałacyk będący kiedyś własnością rodziny Jeleńskich, a obecnie – ośrodkiem kultury. Właśnie w tym dworku dzieci poznawały tajniki starodawnej sztuki ludowej – garncarstwa. Zajęcia stały się świetną okazją, by poznać właściwości gliny. Mali artyści poprzez ugniatanie i wałkowanie tego materiału plastycznego „wyczarowały” oryginalne, niepowtarzalne dzbanuszki, które po wykonaniu zostały zabrane do wypalenia, a następnie będą rozdane dzieciom.

Zajęcia z ceramiki stworzyły okazję do rozwijania wyobraźni przestrzennej oraz wspomagania pracy rąk poprzez formowanie gliny, nadawanie jej kształtu. Lepienie z tego niezwykle plastycznego materiału wspomaga również rozwój intelektualny dziecka, a satysfakcja i radość z efektu pracy wzmacniają poczucie własnej wartości.

Październik – złota jesień – jeszcze pięknie, słonecznie, choć chłodno…Lubimy jesienne spacery po szeleszczących kolorowych liściach. Odbyliśmy taki spacer po parku obok dworku Jeleńskich. Złotobordowe drzewa, a szczególnie 600-letni dąb zrobił na nas wielkie wrażenie. Była próba, aby wspólnie objąć 7,4 metrowy pień drzewa, niestety za mało nas było…

Niedaleko dworku znajduje się jezioro Szirwis – spokojne i piękne o tej porze roku. Postaliśmy chwilkę na jego brzegu, policzyliśmy chmurki, jak kłębki waty odbijające się w tafli wody… i bezpiecznie, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Jedząc obiad, już planowaliśmy następny wyjazd, bo, jak stara mądrość głosi – podróże kształcą!

Irena Gintowt