Wileńskie pierniki

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

28 lutego w ostatni dzień zimy uczniowie klasy 8c i 8d wybrali się na zajęcia wypieku pierników. Jeszcze przed początkiem pracy złożyliśmy przysięgę czeladnika, iż nie zgłosimy żadnych przepisów robienia pierników, których się podczas zajęć dowiemy. Wszyscy umyliśmy ręce i włożyliśmy śmieszne czapeczki i fartuszki kucharskie. Praca się rozpoczęła. Otrzymaliśmy kawałek ciasta, wałek i foremki. Pomagaliśmy sobie nawzajem wałkować ciasto i robić miłe pierniczki w postaci serduszek, gwiazdek czy innych pięknych kształtów. Podczas gdy zrobione smakołyki się wypiekały, razem oglądaliśmy film o tradycjach wileńskich pierników i dawnych Kaziukach. Zobaczyliśmy, jak cudownie raniej wyglądała wileńska starówka, jak tłumy ludzi zbierały się na targu kaziukowym. Później wspólnie dekorowaliśmy pierniki w kształcie serca lukrem. Wszystkie wyroby udały się bardzo oryginalne, kolorowe i smaczne. Gotowe pierniki zjedliśmy przy herbatce. Wycieczka wszystkim bez wyjątku się spodobała, bo dzięki możliwości wypiekania pierników wiele się dowiedzieliśmy o Kaziukach wileńskich i zapoznaliśmy się bliżej z tradycjami tego smacznego pieczywa.