Warsztaty Look! Polish Picture Book

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

Długo nie czekając, już 9 września, zostawiliśmy na kilka godzin mury szkoły, aby poszerzać horyzonty. Okazją ku temu były organizowane w ramach projektu Prezentacja polskiej literatury obrazkowej (LOOK! POLISH PICTUREBOOK!) w Wileńskim Ratuszu warsztaty. Dla nas, czyli dla zerówki, warsztaty przeprowadziła pani Marianna Oklejak z Warszawy – ilustratorka wielu książek, plakatów, okładek płyt. Jest jedną z najzdolniejszych ilustratorek młodego pokolenia.

Atrakcją dla nas była już sama jazda autokarem (dla niektórych po raz pierwszy), następnie pobyt w przepięknym budynku w samym sercu Wilna – w Ratuszu, najwięcej radości sprawiły zajęcia twórcze z panią Marianną, która swoim uśmiechem, pomysłami i życzliwością zaskarbiła uznanie dzieci i wychowawców.

LOOK! POLISH PICTUREBOOK! to wystawa książek i ilustracji  oraz towarzyszące jej wydarzenia: warsztaty z udziałem ilustratorów i wykłady na temat polskiej ilustracji książkowej od lat 50. XX w. po współczesność.

Pokazy miały miejsce w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze (22 kwietnia – 22 maja), teraz trwają w Ratuszu Wileńskim (8 września – 15 października), a w listopadzie odbędą się w  Bibliotece Centralnej w Talinie (1–30 listopada).

Irena Gintowt