W krainie liczb

Aktualia

14 marca podczas Tygodnia Matematyki w grupie przedszkolnej "Pszczółki" odbyła się integrowana lekcja języka litewskiego, matematyki i języka polskiego. Lekcję tę przeprowadziły: nauczycielka języka litewskiego, Jolanta Wiszniewska,  nauczycielka matematyki, Anżelika Macutkiewicz – Alejnikowa oraz pani nauczająca w klasach początkowych, Barbara Swirbutowicz.

Na początku pani od matematyki wraz z szóstoklasistami opowiedziała o matematyce, zaintrygowała uczniów swoim opowiadaniem o  dawnych liczydłach, którymi dzieci były zachwycone. Natomiast pani od litewskiego wprowadziła dzieci w świat liczb, proponując im rozwiązywanie łamigłówek, zagadek w języku litewskim. Nie zabrakło również akordów muzycznych. To pomysłowi uczniowie klas szóstych przygotowali numer muzyczny swoim młodszym kolegom.

W krainie liczb uczniowie musieli z zamkniętymi oczami zgadnąć liczbę. Następnie próbowali pisać cyfry w powietrzu lub na plecach swego sąsiada. Zgadywanie pisanych liczb sprawiało uczniom  niezwykłą radość. Kolejne zadanie polegało na tym, żeby  z puzzli ułożyć kompozycję liczb od 1 do 10. Pod koniec lekcji uczniowie zagrali w „Bingo”: musieli wykreślać usłyszane liczby. Uczniowie klas początkowych świetnie poradzili sobie z wytkniętymi zadaniami. Za udział zostali obdarowani medalami „liczbowymi”. Poprzez zabawę osiągnęli główny cel lekcji – na pewno potrafią liczyć od 1 – 10 po litewsku.

                                   Jolanta Wiszniewska