VII Spotkanie Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II

Aktualia Dzieci dzieciom

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.“

Z tym mottem, wypowiedzianym przez Jana Pawła II na Westerplatte w 1987 r. na spotkaniu z młodzieżą, siedmiu przedstawicieli naszej szkoły udało się do Łodzi. Tam się odbyło VII Spotkanie Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II w dniach 22 – 24 października.

Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt uczestniczyć w warsztatach, podczas których aktywnie szukali odpowiedzi na główne pytanie spotkania: "Czym jest moje Westerplatte?" Dyskutowali z uczniami innych szkół o różnych wartościach, jak też i o tym, co oznacza „bardziej być” w porównaniu do "bardziej mieć".

Przedstawiciele naszej szkoły przyszykowali też krótką kontemplację na temat słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w Gdańsku. Wśród wartości, które były im ważne, znalazły się też takie, które poruszyły serca zebranych na spotkaniu: ojczyzna, wiara, rodzina, honor, bycie dobrym człowiekiem, pokonywanie własnych słabości, nauka, miłość bliźniego.

W planie spotkania była wycieczka do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wadowicach uczniowie mogli lepiej poznać Karola Wojtyłę. Dom Rodzinny Ojca Świętego jest przerobiony w atrakcyjne, olbrzymie muzeum, w którym nie zabrakło współczesnych rozwiązań w podaniu  informacji o życiu papieża. Tego dnia pogoda nam dopisała, dlatego zwiedzanie Kalwarii Zebrzydowskiej było spacerem pełnym rozmyślań, wiedząc, że te miejsca były szczególnie ważne Janowi Pawłowi II.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni "Wspólnocie Polskiej", między innymi pani Marii Piotrowicz, za okazję uczestniczenia w tak pięknym i znaczącym spotkaniu. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 202 im. Jana Pawła II i rodzinom za opiekę oraz wspaniałe wrażenia z pobytu w Polsce.