Urodzinowe spotkanie Szkół im. Jana Pawła II

Aktualia Jan Paweł II - największy pielgrzym na Litwie

    18 maja 2015 r. odbyło się spotkanie urodzinowe szkół im. Jana Pawła II. Już po raz 15-ty do papieskich Wadowic z całej Polski zjechały delegacje szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Należymy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, więc w tegorocznych uroczystościach nie mogło nas zabraknąć. Wraz ze swoimi wychowankami mieliśmy okazję uczestniczyć w tym niezwykłym zdarzeniu.

    Już od rana w całym mieście słychać było wesołe melodie Arki Noego. Te radosne obchody zaczęto wymarszem pielgrzymów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach. Wyruszyliśmy 45-osobową grupą uczniów wraz z dyrekcją naszej szkoły. Idąc ulicami, oklaskiwani na trasie przez dzieci wadowickich przedszkoli, przeszliśmy barwnym pochodem na Plac Jana Pawła II. Tu posłuchać mogliśmy koncertu Orkiestry Dętej, zespołu „Fragua” oraz innych uczestników imprezy. W południe na wadowickim rynku uczniowie naszego progimnazjum mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności. Przed tak liczną publicznością, zespoły naszej szkoły „Nastolatki” i „Ziarenko” przedstawiły krótki program artystyczny, a w nim tańce i piosenki polskie i litewskie. Głównym punktem imprezy była Msza Św. na wadowickim rynku celebrowana przez ks. infułata Jakuba Gila. Miłym zakończeniem spotkania było rozwinięcie baneru nad głowami tysiąca pielgrzymów z napisem „Wadowice czekają na ŚDM 433 dni”. Mam nadzieję, że to niezwykłe spotkanie zostanie na długo w naszych sercach i będzie ono przypominało słowa Ogólnopolskiego Hymnu  Rodziny Szkół „my Jana Pawła uczniowie słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać …”

    To nie było jedyne przeżycie z naszej podróży. Prócz miasta papieskiego, zwiedziliśmy również Górę Żar, Elektrownię Szczytową-pompową w Porąbka-Żar, Kalwarię Zebrzydowską oraz Szczyrk wraz z pięknym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. W tym ostatnim mieliśmy zaszczyt śpiewać podczas Eucharystii, a po mszy, na dziedzińcu kościelnym, daliśmy koncert dla licznie zabranych parafian. Nie zabrakło i atrakcji w naszej wycieczce. Rejs statkiem po jeziorze Żywieckim, pokaz strażaków i psów ratowniczych, pobyt w Górskiej Szkole Szybowcowej „Żar”, dyskoteka integracyjna oraz ognisko z kiełbaskami dało poczucie radości z przygody i zapowiedzią zbliżającego się lata.

    Swoją podróż zawdzięczamy wieloletnim przyjaciołom i opiekunom naszej placówki Panu Kazimierzowi Grajcarkowi – członkowi Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i Pani Hance Gałązce –  prezesowi łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", a za tak bogaty i niezwykle ciekawy program serdecznie dziękujemy dyrektor naszego progimnazjum Pani Janinie Wysockiej. Obyśmy godnie nosili imię naszego patrona i zawsze pamiętali, że jesteśmy uczniami Wielkiego Polaka Jana Pawła II.

                                                                   Bożena Ustjanowska

                                          Kierownik zespołu tanecznego „Ziarenko”