Uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości Litwy

Aktualia Szlak Bałtycki i nasza wolność

11 lutego 2016r. uczniowie, nauczyciele oraz goście naszego progimnazjum  zgromadzili się w auli na uroczystą akademię „Droga do wolności“ z okazji  Dnia Niepodległości Litwy.

Uczniowie zaprezentowali najciekawsze prace poświęcone pamięci uczestników  Szlaku Bałtyckiego. Chór dziewczynek 7b klasy zaśpiewał piosenkę Bjelle i Peru „Brolužis“. Pamięci uczestników Szlaku Bałtyckiego poświęcono kolejną piosenkę „Bunda jau Baltija…“, w czasie której widzowie w auli powiewali chorągiewkami w kolorach trzech sąsiednich krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii.

Następnie głos zabrały członkinie komisji oceniającej rysunki uczestników konkursu plastycznego“ Szlak Bałtycki“. Szanowne jury ogłosiło  zwycięzców konkursu oraz wręczyło nagrody pamiątkowe. Uczennica 7b klasy M. Minkiel wykonała litewską pieśń ludową „Skriski, skriski Lietuvėlėn“ (słowa K. Sajos, muzyka G. Kuprevičiaus). Uczniowie zatańczyli taniec do piosenki  „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“ (słowa i muzyka Kęstučio Vasiliausko) w wykonaniu szkolnego chórku „Nastolatki“. Po tym wystąpieniu obdarowano zwycięzców olimpiady języka litewskiego. Święto zakończono słowami piosenki R. Paulausko „Pabudome ir kelkimės“ (słowa K.Genio, muzyka R.Paulausko).           

  I. Jakštienė ir G.Vaitiekėnienė