„Unia Lubelska“ i jej historia pędzlem malowana

Aktualia

„Wolni z wolnymi, równi z równymi. Polska, Litwa i Ruś zjednoczone Unią Lubelską”

12 sierpnia 1569

Z okazji 450 rocznicy Unii Lubelskiej uczniowie klas 5d, 5e oraz 7b wraz z wychowawczyniami  (B. Ustjanowska, N. Rusiecka i M. Wasilewska) wzięli udział w wycieczce w Pałacu Władców, gdzie mogli z bliska podziwiać obraz Jana Matejki „Unia Lubelska“. Zajęcia przybliżyły uczniom historię Polski, znaczenie Unii Lubelskiej w kulturze i życiu obu państw. Uczniowie z wielkim zapałem odpowiadali na pytania przewodnika- Beaty Antonenko, która zaprosiła uczniów na zajęcie edukacyjne, podczas którego krótko opowiedziała uczniom o losach zamku, stylach komnat oraz herbach na historycznych ścianach. Uczniowie mogli oglądać i podziwiać jego piękno w różnych wiekach. Ciekawie było zobaczyć wnętrza z okresów gotyku, renesansu oraz baroku.

Wycieczka do Pałacu Władców skupiła się najbardziej na analizowaniu słynnego obrazu Jana Matejko. Na zajęciach uczniowie oglądali obraz zwracając uwagę na najważniejsze postacie, scenerię, ubiory, ze szczególną uwagą próbowali zrozumieć, w jaki sposób odbywało się zaprzysiężenie dokumentu.  Uczniowie odczuli powiew burzliwej historii państwa oraz zrozumieli, jakie znaczenie miała Unia Lubelska.

To był wspaniały dzień pełen wrażeń, który potwierdził, że „dotknięcie” przeszłości może być fascynującą przygodą i bardziej przemawia niż czytanie tekstów w podręczniku.