Tydzień religii, sztuk pięknych oraz technologii

Aktualia Plastyki, muzyki i religii Technologie

"Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość."

– Jan Paweł II

Jak co roku w naszej szkole odbył się tydzień sztuk pięknych, religii i technologii, który odbył się w dniach 3-7 kwietnia, podczas którego mieliśmy wiele wspaniałych imprez. Przez cały tydzień nauczyciele, uczniowie mogli podziwiać różnego rodzaju wystawy prac uczniów klas 5-8.

 W korytarzu i pokoju nauczycielskim  można było obejrzeć najpiękniejsze prace uczniów klas 5-8 poświęcone przygotowaniom do Świąt Wielkanocnych. Pisanki kółka ceramicznego i uczniów klas 5d, 6c. Uczniowie 8b klasy farbowali jajka wielkanocne naturalnymi barwnikami, zrobili piękną wystawę ekologicznych pisanek. Prace uczniów były wykonane różną techniką wyroby z drewna, sklejki, prac wykonanych techniką pirografii.

3 kwietnia odbyła się wiktoryna muzyczna w klasach 4a i 4c.Uczniowie śpiewali piosenki, słuchali znanych utworów muzycznych – muzyki Piotra Czajkowskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, grali na fujarkach, pisali dyktando rytmiczne i rozwiązywali dużo zagadek muzycznych.

4 kwietnia do naszego progimnazjum z gościnnym występem przybyła wileńska artystka, wykonawczyni pięknych ballad i romansów, Luba Nazarenko. Ciekawe jest to, że Luba zbiera nasze pieśni wileńskie i podwileńskie, które śpiewali nasi przodkowie. Niektóre utwory były wykonywane przez naszych przodków 100 lat temu, a my dziś mamy możliwość je słyszeć. Czyż to nie jest piękne i bardzo ciekawe? To są nasze wileńskie korzenie i obowiązkiem każdego Polaka jest poznawać je…

 5 kwietnia uczniowie 7d klasy udali się do hospicjum bł. Ks. Michała Sopoćki. Zapoznali się z działalnością hospicjum. Działalność hospicyjna to również otoczenie opieką rodziny chorego, która czuje się bezradna i zagubiona wobec zaistniałego nieszczęścia. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak umierają ludzie, jak zdarza się, że przed śmiercią proszą o spełnienie jakiegoś marzenia i odchodzą z uśmiechem na twarzy do Pana. Każdy z nas docenił dar swego życia i zrozumiał, jak trzeba cenić i wykorzystać każdą chwilę życia daną człowiekowi. Wdzięczni za działalność hospicjum, uczniowie zaoferowali swoją pomoc, jako wolontariusze.

4-5 klasom w ciągu całego tygodnia odbywały się lekcje w izbie pamięci Jana Pawła II, poświęcone patronowi naszej szkoły.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ”  

-Jan Paweł II

Uczniowie klas 5-8 brali udział w akcji charytatywnej na rzecz najuboższych w Wilnie. Zbierali czekolady na Święta Wielkanocne, które zostały przekazane siostrom Misjonarkom Miłości, Matki Teresy z Kalkuty, które opiekują się ludźmi bezdomnymi, odwiedzają chorych, szpitale, więzienia.

6 kwietnia w progimnazjum Jana Pawła II odbywały się rekolekcje, które prowadził ksiądz Waldemar. Kazanie księdza było życiowo pouczające, zmuszające nas do refleksji i zastanowienia się nad naszym życiem… .Klasa 6d pięknym śpiewem wprowadziła wspólnotę szkolną w świąteczną atmosferę.

W tym samym dniu uczniowie klasy 4b wraz z chórem "Olalajki" (naucz. A. Judycka, Cz. Brażinskienie, E. Stankiawiczienie, I. Więckiewicz) zaprosili uczniów klas początkowych na przedstawienie "Zajęcze bajki". Wykonane przez "aktorów" trzy inscenizacje oraz rozbrzmiewające piosenki były nagrodzone gorącymi oklaskami.

Ostatnim akcentem tygodnia, 7 kwietnia, było Święto Talentów. Wszyscy bardzo lubią to święto i czekają na nie przez cały rok. Byli tu prawdziwi pianiści, podziwialiśmy baletnice, muzyczną pocztówkę dźwiękową, przepiękne piosenki w języku polskim i angielskim, zachwycające, energiczne i porywające tańce tak, że cała sala ruszyła na scenę do wspólnego tańca. I to było naprawdę urocze. Uczniowie wykazali wspaniałe umiejętności twórcze i praktyczne. Tydzień skończyliśmy wspaniałym nastrojem świątecznym.

Organizatorzy:

Nauczyciele sztuk pięknych i technologii:

I. Mikonis, F. Zaciszko, J. Krušinskaitė, W. Borsak, I. Pomarnacka

Nauczycielki muzyki:

A.Judycka, A. Rogielewicz

Katechetki:

J. Winciunienie, A. Bielska