Tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych

Aktualia Nauk przyrodniczych i społecznych

W dniach 25-30 marca w naszym progimnazjum, jak co roku, był przeprowadzony Tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych. W tym tygodniu uczniowie mogli uzupełnić swą wiedzę i sprawdzić swe wiadomości biorąc udział w różnorodnych konkursach oraz zajęciach nietradycyjnych.

Uczniowie 5 klas uczestniczyły w konkursie promującym zdrowy tryb życia. Drużyny odpowiadały na pytania o prawidłowym odżywianiu oraz sprawdzały swoje możliwości w grach sportowych. Drużyny wykazały się sprytnością i dobrą wiedzą. Miejsce I zdobyła 5c klasa, II – 5e, zaś III – 5a. Klasy 5b, d, f otrzymały dyplomy za udział. Gratulujemy.

Uczniowie klas piątych miały szansę spróbować swych sił również w historii. W tym im pomogły nowoczesne technologie oraz pani od historii Beata Antonienko. Swoje wiadomości z historii Litwy uczniowie sprawdzali za pomocą komputerów korzystając z platformy internetowej learningapps. Najlepsi to Dominik Jarosławski z 5c, Edwin Gawerski z 5e oraz David Połujański z 5d.

Uczniowie klas 6-tych brali udział w konkursie „Mapa w głowie“. Świetną znajomością mapy wykazali się  Darek Tomaszewicz uczeń klasy 6b oraz Jakub Sakson uczeń klasy 6f. Oboje zdobywając tą samą liczbę punktów, zajęli I miejsce.

Drużyny klas 8-ych wzięły udział w konkursie – "Państwa Unii Europejskiej". Zwyciężyła drużyna klasy 8e. Konkursy zorganizowały A. Truchanowicz, A. Juodis, K. Kordecka.

A. Augustynowicz i A. Griszkiawiczienie przeprowadziły lekcję integrowaną o szkodliwości palenia. Wiadomości z biologii przeplatały się z pojęciami chemicznymi, ciekawostki – z przerażającymi faktami. Lekcję uatrakcyjnił Quiz wiedzy.

8b klasa przedstawiła projekt o zdrowym trybie życia swoim młodszym kolegom – uczniom 2b klasy. O zasadach zdrowego żywienia, znaczeniu wody i warzyw o powiadały M. Bogdanowicz, E. Antonienko, A. Sołoducha, E. Błaszkiewicz, K. Jakubenaite, K. Kowalewska. Aby utrwalić wiedzę uczniowie 2b klasy pracując w grupach wykonywali krzyżówki i zadania.

Pani Bogosława Jurewicz zaprosiła do szkoły p. Ryszarda Gaidisa doktora nauk historycznych, wykładowcę Uniwersytetu Wileńskiego. Podczas spotkania uczniowie klas 7-8 pogłębili swą wiedzę z historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie  przedrozbiorowym, rozbiorów, bardziej zrozumieli znaczenie Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie tygodnia klasa 6c wraz ze swą wychowawczynią B. Antonienko przedstawiła klasom 6-ym swój projekt pod tytułem „Podróże w czasie z 6c klasą”. Uczniowie pracowali nad tym projektem ponad miesiąc. Każda z grup musiała odpowiednio przedstawić swą epokę historyczną, czyli przygotować prezentację, a także krótką scenkę z życia epoki.