TYDZIEŃ NAUK PRZYRODNICZYCH I SOCJALNYCH

Aktualia Nauk przyrodniczych i społecznych

W dniach 20-24 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Nauk Przyrodniczych i Socjalnych. Nauczycielki historii (B. Antonienko, B. Jurewicz), geografii (A. Juodis, K. Kordecka, A. Truchanowicz), biologii (A. Griszkiawiczienie), chemii (E.Jaskoitiene) i fizyki (I. Szuszkiewicz) przyszykowały różne konkursy, wystawy, wycieczki.

Uczniowie dowiedzieli się wiele nowych informacji, poszerzyli zasięg wiedzy,a najlepsi zostali wyróżnieni.

W ramach Tygodnia klasy 7 były  na nietradycyjnej lekcji w Pałacu Radziwiłłów. Obejrzały wystawę sztuki Aborygenów i Papuasów. Dowiedziały się o kulturze i tradycjach tych narodów oraz sami mogli zrobić sobie totem wzorując się na tradycjach Aborygenów i Papuasów.

W klasie 5C odbyła się lekcja integracyjna historii i języka litewskiego. Temat lekcji brzmiał "Szlak Bałtycki – krok ku wolności".  Przyszykowały ją nauczycielki języka litewskiego E.Stankewiczienie i L.Mikszienienie oraz nauczycielka historii Beata Antonienko. Uczniowie w nietradycyjny sposób dowiedzieli się o Szlaku Bałtyckim oraz dyskutowali nad znaczeniem wolności dla państwa i człowieka w dwóch językach.

Klasy 5-te również brały udział w konkursie ze znajomości historii Litwy. Najlepszymi wiadomościami wykazali się Krzysztof Tużik z klasy 5B (1 miejsce), Konrad Jarmołkowicz –5A (II miejsce) i Patrycja Kostiukiewicz – 5D (III miejsce).

W tym tygodniu mogli sprawdzić swą wiedzę z historii uczniowie klas 7 podczas konkursu "Świat starożytny". Najlepsi byli:

Daniel Wołodkiewicz (7d) – I miejsce

      Albert Kuszlewicz (7c) – II miejsce

Karolina Tomaszewicz (7d) – III miejsce

Uczniowie klas 5-8 brali udział w projekcie "Szkoła naszych rodziców i dziadków". Zbierali informację o dawnych szkołach u swych krewnych, szukali starych pamiątek ze szkół. Zebraną informacją dzielili się z kolegami na lekcjach historii. Po zakończeniu projektu była zorganizowana wystawa najlepszych prac, która wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

Także odbyła się wystawa projektu "Moje Wilno", a także inne wystawy prac uczniowskich takie jak: "Metale wokół nas", "Piramida zdrowego żywienia", "Wykorzystanie siły wody".

20 kwietnia klasy 6-e brały udział w konkursie „Mapa w głowie”, który przyszykowała pani A. Juodis. Mistrzami mapy okazali się przedstawiciele klasy 6A.

22 kwietnia klasy 5-e uczestniczyły w konkursie „Wiem, jak zdrowo żyć”, który prowadziły panie A. Juodis i A. Truchanowicz. Najlepszą wiedzą popisała się drużyna klasy 5C . Natomiast, klasy 8-e sprawdzały swoją znajomość krajów Unii Europejskiej. Komisja w składzie: A. Juodis i K. Kordecka, pierwsze miejsce przyznała klasie 8 C.

Uczniowie 8 klas: Żyliński Konrad 8b, Andruszkiewicz Justyna 8a, Patrycja Pietkiewicziutie 8c i Karolina Rusiecka 8c wzięli udział w integrowanym konkursie wiedzy z zakresu biologii i chemii "BIOCHEMIK" wśród polskich szkół, który odbył  się w Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Konrad  Żyliński zdobył I miejsce wśród 8 klas. Gratulujemy!

22 kwietnia uczniowie 8a i 8c klasy przeprowadzili dla klas 4  lekcję o zdrowym trybie życia. Podczas nietradycyjnej lekcji starszacy przedstawili piramidę zdrowego żywienia i w atrakcyjny sposób opowiedzieli o znaczeniu owoców i warzyw.

Punktem kulminacyjnym Tygodnia był już tradycyjny międzyszkolny konkurs "Moje Wilno". W tym roku udział w nim wzięło 5 szkół wileńskich: Szkoła Średnia im. W.Syrokomli, Gimnazjum im. J.I.Kraszewskiego, Gimnazjum im.A.Mickiewicza, Szkoła Średnia w Łazdinaj oraz Progimnazjum im. Jana Pawła II. W tym roku uczniowie poznawali Wilno za panowania dynastii Giedyminowiczów. Pierwszą częścią konkursu była sztafeta po Starówce Wileńskiej, gdzie uczniowie musieli popisać się swoimi wiadomościami nie tylko z historii Wilna, ale również z orientacji po mieście. Potem, już w progimnazjum, drużyny przedstawiły przygotowane przez siebie prezentacje z wybranego tematu. Prace oceniały nauczycielki ze szkół biorących udział w konkusie. W tym roku najlepszym przygotowaniem wykazała się drużyna klasy 8C (Emil Kleczkowski, Agnieszka Wojciechowicz, Ernest Mamontow, Agnieszka Giniewicz, naucz. Beata Antonienko) z Progimnazjum im. Jana Pawła II. Drugie miejsce zajęła Szkoła Średnia im.W.Syrokomli, trzecie Gimnazjum im. J.I.Kraszewskiego.

Dnia 29 maja br. uczniowie klasy 6B pod opieką nauczycielek historii i muzyki zorganizowali uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja . Także z okazji Dnia Konstytucji 3 maja odbyła się wystawa prac uczniowskich pod tytułem "Twórcy Konstytucji 3 Maja".