Tydzień nauk przyrodniczych 2014

Aktualia

   W dniach 22-28 kwietnia odbył się tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych.
   Uczniowie klas szóstych popisywali się znajomością mapy rywalizując w konkursie “Mapa w głowie”. Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w konkursie "Kraje Unii Europejskiej".  Wśród klas szóstych najlepsza okazała się drużyna klasy 6 b, a między ósmymi klasa 8e.

        

     Uczniowie brali udział w różnorodnych olimpiadach: fizycznej, biologicznej, historycznej.

 

     

      

 

 

 

   Olimpiada historyczna na temat "Wilno w czasie panowania dynastii Giedyminowiczów"  odbyła się w Pałacu Władców. Udział brało 35 szkół wileńskich. Uczeń naszej szkoły Sebastian Salwiński zajął pierwsze miejsce w kategorii 8-10 klas.
   Marcin Czepulonis zdobył II miejsce w miejskim konkursie z zakresu biologii i chemii, zaś Rafał Janczurewicz – III miejsce.

    Odbyły się lekcje edukacyjne z biologii i chemii na Uniwersytecie Edukologii.Pierwszą część spędziliśmy w gościach u wydmuchiwacza szkła A. Žvikasa, który opowiedział o produkcji szkła, rodzajach szkła według składu chemicznego, zademonstrował jak wydmuchiwują się różne naczynia laboratoryjne. Uczniowie oraz towarzyszące im wychowawcy sami mieli możliwość spróbować wykonać najprostsze naczynia laboratoryjne ze szkła: kapilary, które służą dla chromotografii, łopatki- dla brania substancji stałych oraz probówki – dla wykonania doświadczeń w małych ilościach.

            
   

 

 

 

 

     Drugą cześć zajęć spędziliśmy w oranżerii Litewskiego Uniwersytetu Edukologii.  Pani Teresė Jokšienė opowiedziała o różnych gatunkach roślin, które znajdują się w oranżerii, jak trzeba nimi opiekować się, jakie warunki są im potrzebne. Widzieliśmy ogromne banany, palmy. Zaciekawiły nas rośliny, z których robiono papirus w Egipcie, rośliny trujące i owadożercze, które jedzą muchy.
                

                 

   

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcie z geografii o aborygenach Australii i Azji Południowej odbyły się w pałacu Radziwiłłów.

            

 

  

 

 

 

Uczniowie 5 – 8 klas chętnie zorganizowali wystawy: „Korzyście z techniki”, „Zdrowy tryb życia”.

 

         

 

   

 

 

 

 

     Konkurs "Moje Wilno" zebrał uczestników z wielu szkół wileńskich:
Szkoła Średnia w Grzegorzewie, Gimnazjum im. A. Mickiewicza, Szkoła Średnia im. Wł. Syrokomli, Szkoła Średnia im. J. Lelewela, Szkoła Średnia w Lazdinaj, Szkoła Średnia w Jerozolimce, Progimnazjum im. Jana Pawła II.

 

         

   

  

 

 

 

 

     Drużyna 8B klasy w składzie Agata Mackiewicz, Karina Tubelytė, Ewelina Osipovičiūtė, Oliwia Maszało zajęła 3 miejsce w tym konkursie.
     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 

      Przedstawienie "Dzień Ziemi we wsi Smerfów" wzbudziło zainteresowanie uczniów ochroną środowiska (nauczycielki J.Skilod i I.Szuszkiewicz).

 

               

 

   

  

 

 

 

 

 

 

   Dzięki dekoracjom, które zostały wykonane przez uczniów, widzowie przedstawienia przenieśli się do prawdziwej bajkowej wsi Smerfów. Niebieskie Smerfy zademonstowali doświadczenie chemiczne "Samozapłon", a Gargamel –"Dżin z butli".

 

      Uroczystość z okazji 3 maja przypomniała uczniom o ważnych wydarzeniach historycznych.„Witaj, Maj, Trzeci Maj” – po raz kolejny rozbrzmiewały słowa pieśni majowej w auli szkolnej. Program artystyczny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja został przygotowany przez uczniów klasy 6a pod kierownictwem nauczycielek B. Jurewicz oraz R. Ledichowej. Słowo mówione przeplatało się z wierszem, piosenką, inscenizacją. Uroczystość uwieńczył polonez w wykonaniu grupy tanecznej klas początkowych, którą kieruje pani B. Ustianowska.
     Tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych wyłonił wiele utalentowanych i pracowitych uczniów, którzy zdobyli nagrody.

 

 

 

 

Gratulujemy zwycięzców!