Tydzień Matematyki i Informatyki

Aktualia

Tegoroczny Tydzień Matematyki i Informatyki minął pod hasłem „Matematyka – królowa nauk”.

W dniach od 18 do 22 marca ta jedna z najważniejszych dziedzin rzeczywiście królowała na lekcjach, konkursach, na dodatkowych zajęciach. Uczniowie klas 5-8 cały tydzień zaprzyjaźniali się z liczbami, równaniami, ułamkami i to… na wesoło! Nie brakowało bowiem konkursów, rozgrywek na lekcjach, a nawet ciekawych wycieczek. Klasy 5f i 5d wybrały się do sklepu Rimi, by w praktyce nauczyć się dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych.

Ponadto w ramach Tygodnia Matematycznego i Informatycznego odbyły się wystawy, m.in. „Figury geometryczne”, „Matematyka w anegdotach i wierszach”, „Znani matematycy”, „Rebusy matematyczne”. Wiele emocji budziły zmagania konkursowe. „Rachmistrz” wyłonił najszybszych w rozwiązywaniu nietypowych przykładów, „Kangur” (w którym uczestniczyło 140 uczniów) – mistrzów wiedzy matematycznej i logicznego myślenia. W tym tygodniu sfinalizowano również konkurs „Sudoku”, którego poszczególne etapy przebiegały w styczniu i w lutym tego roku. Zabawa quizowa „Ja wiem, ja mogę, ja umiem” (w niej wzięli udział uczniowie klas szóstych), i rozwiązywanie testów na komputerze to nie lada gratka dla współczesnych młodych ludzi – chętnych nie brakowało.

Większość uczniów wzięła udział w pierwszym etapie konkursów, które będą kontynuowane na dalszych szczeblach. To m.in. Olimpiada Matematyczna, Mini Euklides i międzynarodowy konkurs „Olympis 2019”. Ostatnio na korytarzach szkolnych można zaobserwować ciekawe zjawisko – zamiast telefonów komórkowych w rękach nastolatków znajdują się różnego rodzaju układanki! Dlatego nie mogło zabraknąć i tego elementu. Uczeń klasy 6f Timofiej G. przeprowadził interesującą lekcję na temat „Jak szybko złożyć kostkę Rubika?”. Warto zaznaczyć, że wybór prowadzącego nie był przypadkowy, gdyż Timofiej potrafi ułożyć wszystkie kolory układanki w ciągu 30 sekund.

Nietradycyjne lekcje z matematyki nie tylko dostarczyły nowych informacji, ale i poszerzyły wiedzę na temat wybitnych matematyków, a nawet matematyki w kulturze koreańskiej, egipskiej, japońskiej. „Ciekawa matematyka” to z kolei lekcja integrowana z językiem angielskim, a „Liczby ułamkowe” – z językiem litewskim. Na informatyce przygotowano kolaż ze zdjęciami znanych matematyków i tłumaczono pojęcia matematyczne za pomocą kodu QR. Podczas przerw w pracowni informatyki można było oglądać film pt. „A Day Made of Glass”, w którym wyraźnie widać wpływ technologii informatycznych na codzienne życie człowieka. Możliwe, iż zobaczyliśmy, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Okazało się, że matematyka to nie tylko rzędy cyferek i nudne obliczenia, ale świetna przygoda, wiele pożytecznych umiejętności i co najważniejsze, dobra zabawa. Wzajemnie obdarowywaliśmy się wiedzą i wspólnie szukaliśmy rozwiązań. I właśnie to nas rozwinęło i ubogaciło, wszak jak mawiał nasz patron, św. Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.