TYDZIEŃ MATEMATYKI I INFORMATYKI

Aktualia Matematyki i informatyki

MIGAWKI  Z IMPREZ (- zobacz tutaj)

Tydzień Matematyki i Informatyki odbył się w dn.  14-18 marca. Nauczyciele matematyki zaangażowali do współpracy wielu przedmiotowców, m.in. nauczycieli plastyki, j. litewskiego,  technologii, wf, historii, j. angielskiego, j. polskiego, muzyki oraz klas początkowych. Dowodem tego są liczne  wystawy prac uczniowskich na temat: „Matematyka – królowa nauk”, „Wybitni litewscy matematycy”, „Bezpieczny Internet”,  „Fantastyczna matematyka”, „Wyraz „matematyka” w krzyżówkach w Excelu”, „Liczby w frazeologizmach i przysłowiach”. Uczniowie klas 5. przygotowali wystawę widokówek  na temat „Symetria”, „Matematyka w bajkach”, „Wiosenna matematyka”, „Matematyka w rebusach, w łamigłówkach”, „Matematyka w wyrazach po polsku i po litewsku”. W bibliotece szkolnej uczniowie mogli zapoznać się z  wystawką ciekawych książek  i podręczników matematycznych, zebranych przez uczniów klas 5 i 6.

Uczniowie klas 5a, 5b, 5c, 5e, 6c  wraz z  A. Macutkiewicz-Aleinikową i J. Wiszniewską w pokoju nauczycielskim zorganizowali  „kącik gier i zabaw “ dla nauczycieli, gdzie można było rozwiązywać różnorodne łamigłówki, grać w warcaby, domino i inne gry.

Pierwszego dnia Tygodnia w pokoju nauczycielskim odbyło się „słodkie”, tradycyjne święto liczby π , zorganizowane przez L. Kurdeko, I. Mikonis i uczniów klas 6a i 6d.  Uczniowie ciekawie opowiedzieli o historii liczby π. Tego też dnia  odbyła się integrowana lekcja j. litewskiego, technologii, matematyki i j. polskiego w grupie „Pszczółki” wraz z uczniami 6c klasy.

14 marca uczniowie klas 6b i 6c mieli integrowaną lekcję wf i matematyki, podczas której mogli wykazać się nie tylko możliwościami i zdolnościami w dziedzinie matematyki, ale również w dziedzinie wychowania fizycznego. Uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 zaprezentowali swoje umiejętności w konkursie „Rachmistrz”. Oto są wyniki konkursu:

5 klasy

 1. Ulewicz Karolina, 5d, 29p.
 2. Widuto Gabriela, 5a, 28p.
 3. Zamuszkiewicz Dominik, 5e, 28p.

6 klasy

 1. Kurdeko Marcin, 6a, 30p.
 2. Poliakowa Elżbieta, 6b, 27p.
 3. Miluszkiewicz Daniel, 6a, 26p.

7 klasy

 1. Dobrzyński Daniel, 7c, 22p.
 2. Zujewicz Kamila, 7a, 19p.
 3. Minkel Małgożata Patrycja, 7c, 15p.

8 klasy

 1. Sudeiko Albert, 8d, 10p.
 2. Woitkiewicz Katarzyna, 8d, 9p.
 3. Jasiński Adam, 8a, 8p.

W klasach 5. odbyła się nietradycyjna lekcja „Starożytna matematyka Chin”.

Nauczyciele informatyki wraz z pedagogiem socjalnym A. Kowalewską przeprowadzili w klasach 5- 8. lekcje prewencyjne „Bez przemocy” oraz "Bezpieczny internet".

15 marca w kl. 5e odbyła się ciekawa wspólna lekcja j. litewskiego, historii i matematyki o tematyce "Lot litewskich lotników Dariusa i Girienasa przez Atlantyk” ( „Dariaus ir Girėno skrydis per Atlantą”).

Uczniowie klas 5b i 3c mieli wspólną lekcję matematyki  „Burza mózgów”. Starszoklasiści przygotowali ogromną ilość ciekawych zadań dla maluchów. Wszyscy rozwiązywali z zainteresowaniem.

Pani od muzyki, A. Mojsiewicz,  we wszystkich swoich klasach przeprowadziła interesujące lekcje na temat „Matematyka w muzyce”.

15 marca odbył się miejski etap konkursu „Sudoku” wśród 7-8 klas. Mieliśmy gości, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego. Uczniowie tej szkoły otrzymali pierwsze dwa miejsca w konkursie. Gratulujemy!

16 marca miały miejsce wspólne lekcje matematyki i informatyki na temat "Dane statystyczne w diagramach" („Statistiniai duomenys diagramose”) w klasach 7b i 7c. Odbyła się również integrowana lekcja matematyki i j. litewskiego: „Liczebniki ułamkowe oraz formy gramatyczne liczebników“ („Trupmeniniai skaičiai ir įvardžiuotinės skaitvardžių formos“) w 6d klasie.

Nauczycielka języka angielskiego T. Chwatowa przygotowała lekcję dla 5b klasy na temat "Ciekawa matematyka po angielsku” .

17 marca tradycyjnie odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2016“, w którym brało udział 154 uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy 6c mieli nietradycyjną lekcję  matematyki „Matematyka w starożytnym Egipcie“.

Kulminacją Tygodnia Matematyki była Miejska Olimpiada Matematyczna dla klas 5- 8.  oraz konkurs „Infoznawcy“ dla  klas 8. w Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Obecnie czekamy na wyniki konkursów: „Olympis – 2016“ i „Pangea 2016“.

Matematyka jest naprawdę Królową Nauk!

Oto lista osób, którym chcielibyśmy szczególnie podziękować za współpracę i pomoc w organizowaniu Tygodnia Matematyki:

J. Wysocka, E. Lepiłowa,A. Żabełowicz,J. Steiblienie, B. Ustijanowska, J. Krušinskaitė, A. Kowalewska, I. Wiszniewska, B. Swirbutowicz, K. Kitkowska, B. Antonienko, G. Vaitiekienienė, L. Mažeikienė, A. Autuch, T. Chwatowa, A. Mojsiewicz, L. Mikšėnienė, J. Błażewicz, R. Śnieżko, L. Kurdeko, Z. Rynkiewicz, W. Ilukiewicz, G. Basłyk, W. Borsak, I. Mikonis.