Tydzień Języków Obcych

Języka angielskiego

„Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym”

Johann Wolfgang von Goethe

W październiku w progimnazjum odbył się Tydzień Języków Obcych. Nauczycielki języka angielskiego oraz rosyjskiego organizowały lekcje tematyczne i konkursy dla uczniów naszej szkoły.

Uczniowie klas 2b, 2c i 2d uczyli się przywitać w kilku językach obcych. Nietradycyjna lekcja ,,Hello to All the Children in the World” była świetną okazją do kształcenia tolerancji w wielokulturowym i wielojęzycznym świecie. 

Uczniowie klas 2a, 3b, 3d i 3e brali udział w konkursie  karaoke. Były to zawody poprawnej  wymowy tekstów  i  artystycznego wykonania  lubianych przez dzieci piosenek.  

Uczniowie klas 5d, 5e oraz 5f mieli lekcje nietradycyjne, podczas których uczyli się przywitać w różnych językach, w grupach układali wyrazy z rozsypanki literowej. Po napisaniu swego ulubionego słowa dekorowali je na różne sposoby.   

Piątacy i czwartacy brali udział w tradycyjnym już turnieju „Guess Who?“.  Turniej ten był nie tylko świetną zabawą, ale również okazją do komunikacji w języku angielskim. Cieszy to, że zawodnicy rywalizowali w imię zasady fair play, co oznacza, że przestrzegali zasad uczciwości, a także umieli przegrywać i cieszyć się z sukcesów innych. Zwycięzcami klas czwartych zostali Radosław G. (4b), Gabriela B. (4c) oraz Greta Z. (4d). Wśród piątaków najlepiej się pokazali Dawid P. (5d), Łukasz G. (5b) i Rafał B. (5c).

Uczniowie klas 6c i 6b wzięli udział w klasowym turnieju English Language Quiz. Pracując w grupach nie tylko powtórzyli słownictwo i gramatykę klasy 5, ale również dowiedzieli się wielu ciekawostek językowych i kulturowych.

Uczniowie klas 6-ych wyruszyli w coroczną podróż wirtualną dookoła Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podczas tej podróży zobaczyli piękne krajobrazy, dowiedzieli się o tym, co warto zwiedzić, jakie dania wypróbować. To była też świetna okazja sprawdzić swą wiedzę z dziedziny geografii oraz kultury Zjednoczonego Królestwa, gramatyki oraz frazeologizmów jęz. angielskiego. Nie zabrakło też zagadek oraz zadań na logikę. Tegorocznymi zwycięzcami 1-ego miejsca zostały drużyny klas 6c oraz 6f, 2-ie miejsce zdobyła drużyna klasy 6a, a 3-ie zajęła drużyna 6d klasy.  

Uczniowie klas 7-ych rywalizowali o „licencję na sukces”. Jak wiemy, sukces to jest ciężka praca, stanowczość, a także optymizm. Ten konkurs był dobrą okazją, aby pokazać wyniki swej ciężkiej pracy oraz stanowczości. To było prawdziwe wyzwanie. Jednakże powaga i fajnie spędzony czas pasują do siebie! Uczestnikom zostały przedstawione ciekawe, nietypowe zadania, których rozwiązanie potrzebowało twórczego myślenia. Zwycięzcami zostali Dominik Cz. (1 miejsce), Rafał U. (2 miejsce) oraz Daniel P. (3 miejsce).

Pomiędzy 8 klasami odbył się tradycyjny turniej „Alias”. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna 8a klasy (Gabriela W., Daniel W., Elizabet M., Renata Sz.). Drugie miejsce zajęła drużyna 8e klasy (Adam K., Marta D., Emilia K., Adriana Sz.). Na trzecim miejscu została drużyna 8d klasy (Edwin K., Hubert N., Edwin O., Karolina U.).   

Któż by nie chciał zwiedzić Stanów Zjednoczonych Ameryki? Podczas nietradycyjnej lekcji „New York, New York” uczniowie klas 8a, 8b, 8c i 8d wybrali się w wirtualną podróż do Nowego Jorku. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom uczniowie nie tylko wzbogacili zasób słownictwa języka angielskiego, ale i poszerzyli swoją wiedzę o świecie oraz rozwinęli kompetencje kulturowe i komunikacyjne.

Tradycyjnie w Tygodniu Języków Obcych na zajęciach języka rosyjskiego uczniowie 8 klas wzięli udział w konkursie-wiktorynie „Грамотей 2018”, zwyciężczynią którego została Elżbieta A. (8b klasa). Na 2 miejscu uplasowali się Adriana Sz., Adam K. i Marta D. z klasy 8e, a 3 miejsce podzieliły między sobą Karolina U. (8d), Aneta U. (8c) i Oliwia A. (8a).  

7b klasa próbowała swoje siły w grze „Zrozum mnie”. Zwyciężyła grupa, w której skład weszli Dariusz B., Dominika D., Alicja K. oraz Agnieszka S.

8 klasy miały zajęcie-dyskusję na temat „Siła słowa”. W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z badaniami naukowymi. Odbyła się dyskusja o używaniu wulgaryzmów. 8-klasiści zrobili wniosek, że słowa mają wielkie znaczenie na samopoczucie, nastrój i życie człowieka.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w Tygodniu Języków Obcych, gratulujemy zwycięzcom oraz żegnamy się do następnego roku szkolnego!  

Panie od języka angielskiego i rosyjskiego