Tydzień Języków Obcych

Aktualia Języka angielskiego

W dniach 25 września – 6 października  2017 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Języków Obcych. Podczas tego tygodnia organizowano wystawy, lekcje tematyczne i konkursy dla uczniów naszej szkoły.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Języków Obcych był cytat Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Uczniowie klas 5-8 przypomnieli sobie postacie z książek z całego świata, jak również przypomnieli sobie najważniejsze elementy z różnych bajek. Celem projektu było rozwijanie i kształtowanie emocjonalnego stosunku do książek, jako źródła wiedzy oraz przeżyć, rozwijanie u dzieci zamiłowania do czytelnictwa, a także kształtowanie nawyku obcowania z książką i rozwijanie kultury czytelniczej. Żeby podsumować pracę na lekcji, powstała wystawa „Fairytales in different languages” („Bajki w różnych językach”), która odzwierciedliła różnorodność i piękno języków z całego świata. Oglądając wystawę, każdy mógł powrócić do dzieciństwa i zanurzyć się w magiczny świat baśni.

Na lekcjach języka angielskiego klasy 6b, 6c, 7a, 7b, 7c, 7d pracowały nad projektem „Around the World with Books’ („Z książką po świecie”). Podczas pracy grupowej uczniowie poznali bohaterów literackich z różnych państw oraz musieli przedstawić ich swoim kolegom z klasy. Na lekcje zawitali Czerwony Kapturek, Mały Książę, Pan Tadeusz, Kot w Butach, Pippi Pończoszanka oraz wiele innych postaci, które mówiły w swym ojczystym języku o sobie i o swoim kraju.

Także, 26 września – w ramach Europejskiego Dnia Języków w holu szkolnym uczniowie już od rana wprawiali nauczycieli w dobry nastrój witając ich w różnych językach. Na przerwach zaś zorganizowano rewię postaci literackich. Oryginalnymi aranżacjami postaci udowodnili, że mają ogromne pokłady kreatywności, pomysłowości, a także poczucia humoru i dystansu do siebie. Korytarz szkolny przeobraził się w literacką krainę pełną przeróżnych bohaterów z bajek, baśni i powieści. Przepiękne stroje oraz ciekawe historie na zawsze zostaną w pamięci wykonawców, jak również ich kolegów.

Tegoroczni piątacy i czwartacy brali udział w turnieju „Guess Who?“ („Zgadnij kto?”).  W czasie turnieju, dzieciaki miały okazję wypróbować swoje umiejętności w układaniu pytań w języku angielskim oraz również świetnie się bawiły. Cieszy to, że zawodnicy kibicowali jedni drugim i cieszyli się sukcesami kolegów. Lista zwycięzców wygląda następująco:

4 klasy:   I miejsce Dariusz Sawel 4d

               II miejsce Łukasz Gabriel Grudzinski 4b

               III miejsce Gabrielė Bazurina 4c

5 klasy:   I miejsce Dominika Baniewicz 5c

                II miejsce Kotryna Zelonkina 5e

                III miejsce Oskar Wolczak 5c

Gratulujemy!

26 września odbyła się tradycyjna gra-konkurs pomiędzy 8 klasami „Alias”. Uczniowie klas 8A, 8B, 8C, 8E i 8D stworzyli drużyny i wszyscy członkowie każdej drużyny po kolei musieli wytłumaczyć po angielsku znaczenie słowa pozostałym przyjaciołom swej drużyny. Im więcej słów drużyna zgaduje, tym większe są szanse na zwycięstwo.W końcu lekcji wyłoniono zwycięzców.

I miejsce – 8D

Dominik Zujewicz, Emilija Zubriakowa, Jolanta Pawlukowicz , Dominik Sworobowicz

II miejsce– 8A

Konrad Jarmałkowicz, Emilija Serebriakowa, Daniel Miliuszkewicz, Darek Bernatas

III miejsce – 8C

Agnieszka Woitkewicz, Agne Skubiłowaite, Monika Kołoszewska, Wiesław Meczkowski

28 września odbył się konkurs-zabawa „Round Trip of Great Britain and Ireland“ („Podróż po Wielkiej Brytanii i Irlandii“) między drużynami klas 6-ych. Podróżując, uczniowie nie tylko sprawdzili wiedzę, lecz również dowiedzieli się sporo o największych miastach Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zwycięzcami 1-go miejsca została drużyna 6d klasy: Jakub Wojniło, Kornelija Dowejko, Bartosz Urbanowicz oraz Aleksandra Karasiuk. Drużyna 6a klasy, czyli Kinga Klukauskaitie,  Iwona Kisiel, Aleksander Skubiłow oraz Daniel Pietkewicz zajęli 2 miejsce. 3 miejsce zajęła drużyna 6c klasy (Rafał Ulewicz, Edwin Macewicz, Karolina Matulewicz oraz Maksymilian Kutyriow).

W ramach tygodnia języków obcych na lekcjach języka rosyjskiego uczniowie 7 klas grali w grę „Zrozum mnie”, gdzie trzeba było wytłumaczyć słowa w różny sposób. Był to nie lada wyczyn dla uczestników, którzy musieli na różne sposoby musieli wytłumaczyć znaczenia słów i to w języku obcym, czyli rosyjskim. Uczestnicy i widzowie fantastycznie się bawili mimo zaciętej rywalizacji. Wśród 7 klas zwyciężyła drużyna 7a klasy. Uczniowie 8 klas wykazali się wiedzą w konkursie „Gramociej 2016”.  Najwięcej punktów zdobyła Kamila Manuzova z 8e klasy. Drugie miejsce zdobyła  Welwet Marija Wilczyńska z 8d, a trzecie Jolanta Pawlukowicz  i Patrycja Kostiukewicz z 8d.