Tydzień Języka Polskiego

Aktualia Języka polskiego

W dniach 8-12 maja w naszym progimnazjum odbył się Tydzień Języka Polskiego pod hasłem "Wszystko jest poezją, Każdy jest poetą" (E. Stachura). W tym terminie uczniowie klas 5-8 mieli okazję wykazać się umiejętnościami, wiedzą z języka ojczystego, wziąć udział w wycieczkach edukacyjnych, snuć refleksje nad pięknem poezji polskiej.

W poniedziałek, 8 maja uczniowie klas 5 wzięli udział w Konkursie Wyrazistego Czytania. Zwycięzcą konkursu został Bartosz Urbanowicz z 5d klasy. II miejsce zdobył Jakub Wojniłło z 5d klasy oraz Beata Basłyk z 5a klasy. Na trzecim miejscu byli Kornelia Kitkowska z 5c klasy i Dorota Zieniewicz z 5a.

W tym dniu również otwarto wystawę prac literacko-plastycznych "Kwiaty dla matki", która zademonstrowała nie tylko wrażliwość uczniów na piękno poezji, ale też ich zdolności plastyczne. Piękne, barwne rysunki połączono ze wzruszającymi cytatami z wierszy, aforyzmów.

W dniu 9 maja uczniowie klas 5-8 mieli Wieczorek Twórczości Własnej. Podczas kameralnego spotkania w „chatce” młodzi poeci czytali wiersze własne, fragmenty opowiadań, legend. Uczestnicy zostali obdarowani atrakcyjnymi książkami, by te wzbudzały dalsze zainteresowanie literaturą polską i pomagały doskonalić warsztat pisarski.

10 maja klasy 5-6 pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego S. Naruniec, B. Ustjanowskiej, L. Tomaszewicz odbyły wycieczki do Borejkowszczyzny, do muzeum poety wileńskiego W. Syrokomli. Atmosferę i duch czasu poety XIX-wiecznego odczuliśmy, kiedy zwiedziliśmy dworek i piękne podwórko, po którym stąpała noga poety. Niezwykłe wrażenie wywarł pomnik W. Syrokomli w postaci granitowego stołu z wizerunkiem liry. Został ustawiony na pamiątkę poecie, który „swe dzieła wielkopomne tworzył przy stole kamiennym” w cieniu drzew. Wewnątrz dworku mogliśmy obejrzeć rzeczy osobiste poety, w szczególności książki, które zostały umieszczone w autentycznej szafie. Aurę tych czasów przybliżył nam współczesny poeta wileński, J. Szostakowski, który w przebraniu ówczesnego szlachcica, przeniósł nas do czasów poety. Za co też kierujemy mu serdeczne podziękowanie i pozdrowienia!

11 maja w Starych Trokach odbyła się VI Miniolimpiada Języka Polskiego dla klas VIII, w której wzięło udział około 40 ósmoklasistów ze szkół Wilna, rejonu wileńskiego, trockiego, solecznickiego. Uczniowie naszej szkoły, zwłaszcza uczennice wzięły udział w zmaganiach z języka polskiego i odniosły sukces. Kamila Zujewicz 8a i Eliza Piotrowska 8c zostały laureatkami i uplasowały się na III miejscu.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

We czwartek, 11 maja, uczniowie klas 7d i 7e udali się na wycieczkę po starówce wileńskiej śladami A.Mickiewicza i innych poetów polskich. Zapoznali się z życiorysem wieszcza literatury polskiej, zobaczyli Celę Konrada, zachwycali się pięknem Bramy Bazylianów, kościoła św. Janów i wieloma innymi zabytkami. Zobaczyli kamienicę, w której Mickiewicz zamieszkał po na początku pobytu w Wilnie, również tę, w której został aresztowany. Uczniowie zwiedzili Muzeum A. Mickiewicza, gdzie podziwiali między innymi maskę pośmiertną poety, dokumenty pisane ręką samego poety, faksymilia, rękopisy. Na zakończenie wycieczki uczniowie obejrzeli dom, w którym w roku 1935 mieszkał K. I. Gałczyński, pospacerowali ulicą Młynową. Wycieczka nie tylko utkwiła w pamięci uczniów, ale również zaowocowała prezentacją demonstrowaną dla kolegów z klas 7-8.

12 maja uroczystym zakończeniem Tygodnia Języka Polskiego było spotkanie uczniów kl. 7-8 z poetą wileńskim Aleksandrem Śnieżką. Pan Aleksander sięgnął pamięcią do przeszłości, do lat szkolnych, kiedy to był uczniem "syrokomlówki". Odkrycie talentu poetyckiego zawdzięcza swej polonistce, śp. Helenie

Zacharkiewicz, która zauważyła w nim "żyłkę" poetycką. Jej osobowość jak też portrety innych nauczycieli przedmiotowców uwiecznił w swych wierszach o tematyce szkolnej.

Poeta kocha swój kraj ojczysty, dowodem czego są jego liczne wiersze o miłości do ukochanej Wileńszczyzny. Nieodłączną częścią życia każdego człowieka jest wiara. Swoimi przemyśleniami na temat poszukiwania Boga, które zrodziły się po licznych pielgrzymkach do miejsc świętych, poeta podzielił się czytając wiersze ze zbiorku "Szukałem cię, Jezu".

Najbardziej rozrywkową i wesołą częścią spotkania była ostatnia, która zawierała fraszki i humoreski ze zbiorku "Żartu warte". Poeta jak z rękawa sypał licznymi żartami, które potrafi dostrzec w małych sprawach, z których składa się nasze życie codzienne, np.:

"Poezja i witamina C"

Ujrzałem łzy w oczach najszczersze,

Więc żonę swą pytam najczulej:

– Czy tak cię wzruszyły me wiersze?

– Chodź, pomóż mi krajać cebulę.

W przerwie między wierszami poety rozbrzmiewały piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły, jak też usłyszeliśmy nagranie "Walca wileńskiego" i innych znanych piosenek , których autorem jest Aleksander Śnieżko. Jesteśmy wdzięczni oraz cenimy sobie niezapomniane chwile, jakie wynieśliśmy ze spotkania z poetą.