Tydzień języka litewskiego 2017

Aktualia Języka litewskiego

W dniach 6-10 lutego w progimnazjum odbył się tradycyjny Tydzień Języka Litewskiego 2017. W ramach tygodnia uczniowie klas początkowych oraz podstawowych brali udział w lekcjach integracyjnych, zajęciach tematycznych, konkursach, wiktorynach, udali się na zajęcia edukacyjne, zmagali się w pisaniu dyktanda i olimpiadach. Uwieńczeniem tygodnia były obchody Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy.

Migawki z Tygodnia języka litewskiego

Uczniowie klas 1-ych pisali swoje imiona w języku litewskim zdobiąc je rysunkami i stworzyli piękną wystawę (nauczycielki D. Bagdonienė. R. Denkowska, A. Vaitkūnienė). Klasa1a i 1b (nauczycielka R. Denkowska) zainscenizowała bajkę, wcielając się w postacie zwierząt. Humoru i radości nie zabrakło!

Drugoklasiści (nauczycielki Č. Bražinskienė ir R. Denkowska) w czasie lekcji pod tytułem "Mano miestas Vilnius" zaprezentowali swoją wiedzę o naszej stolicy. Uczniowie 2b i 3a klasy (nauczycielki E. Stankevičienė i R. Denkowska) rywalizowali między sobą w wiktorynie "Protų mūšis".

Natomiast uczniowie klas 2c, 2d, 2e (nauczycielka Č. Bražinskienė) gościli w zeróweczkach i zaprezentowali małym widzom bajkę "Pirštinė".

W ramach tygodnia uczniowie klasy specjalnej troski oraz 3c i 4b (nauczycielki Č. Bražinskienė ir E. Stankevičienė) mieli edukacyjne zajęcia z panią M. Čekolis i zapoznali się ze sztuką ludową.

Podczas lekcji czwartoklasiści (nauczycielki A. Autuch, R. Denkowska, N. Januševičienė) zapoznali się z życiorysem i twórczością J. Basanavičiausa, a przez nich zrobione prace umieszcono na wystawie.

Uczniowie klasy 4a (nauczycielki J. Blaževič ir R. Denkowska) udział wzięli w wiktorynie o Litwie.

5a klasa (nauczycielki I. Jaštienė, G. Vaitiekėnienė) zaimponowała wiedzą o Litwie podczas wiktoryny "Ką žinai apie Lietuvą?"

Piątoklasiści (5b, 5c) i 8a pogłębiali swoją wiedzę o poetach i byli zaproszeni na lekcję poświęconą 100-ciu urodzin Jono Bradūno (nauczycielka N. Januševičienė).

Uczniowie 5-6 klas (nauczycielki I. Jaštienė, G. Vaitiekėnienė) uczestniczyli w projekcie 3D "Aš labai myliu Lietuvą". Wystawa prac eksponowana na szkolnych korytarzach.

Szóstoklasiści (6c, 6e) (nauczycielka L. Mažeikienė) wykonali prace plastyczne "Linkėjimai Lietuvai". Uczniowie 7 klas (nauczycielka L. Noskienė) oglądali filmy o ważnych, historycznych wydarzeniach Litwy.

Wystawę prac uczniowskich klas 6-7 (nauczycielki I. Jaštienė ir G. Vaitiekėnienė) "Mano namų biblioteka" można obejrzeć na korytarzu szkolnym.

Uczniowie 7a klasy (nauczycielka E. Stankevičienė) odwiedzili Pałac Władców i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Raštijos triumfas", zapoznali się z piśmiennictwem od czasów Renesansu.

Na jednej z wystaw ukazały się prace twórcze uczniów klasy 7a i 7c (nauczycielka E. Stankevičienė) pod tytułem "Sinonimų aukcionas".

8 lutego uczniowie 8c klasy (nauczycielki I. Jaštienė. G. Vaitiekėnienė) odwiedzili Muzeum Ofiar Ludobójstwa oraz udział wzięli w warsztatach edukacyjnych "Dzieci na zesłaniu". Odbyli wycieczkę do budynku byłego KGB, słuchając przerażającej historii o torturach i śmierci ludzi.

W dniu 9 lutego, nasze progimnazjum odwiedziła uczestniczka misji "Syberia 2016" I. Meškinytė. Po smutnym wstępie, który przedstawili ośmioklasiści (nauczycielki I. Jaštienė, G. Vaitiekėnienė) pani Meškinytė opowiedziała o misji na Syberii, o swych doświadczeniach i przeżyciach.

Obchody Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy

W dniu 15 lutego w szkolnej auli odbyła się uroczystość z okazji dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy. Podczas uroczystości przypomniano jak trudna była droga Litwy do wolności, akcentowano, iż jednym z najważniejszych państwowych i narodowych wartości jest język. Uczniowie deklamowali wiersze i prozę, pięknie rozbrzmiewała melodia grana na flecie, nie zabrakło też tańców i piosenek.

Na zakończenie imprezy dyplomami oraz słodkimi upominkami zostali nagrodzeni zwycięzcy konkursów i olimpiady, które się odbyły podczas tygodnia języka litewskiego.(nauczycielki J.Blaževič, L. Mažeikienė, L.Noskienė, A. Rogėlevič)

Gratulujemy zwycięzców i uczestników!

Olimpiada języka litewskiego wśród klas 3 – ich

I miejsce – Gabriela Bazurina 3c

II miejsce – Gabriela Presnowa 3a

III miejsce – Patricija Jonaitytė 3a

Olimpiada języka litewskiego wśród klas 4 – ych

I miejsce – Sabina Pervienytė 4a

II miejsce – Emilija Ilzė Kriszcziuns 4c

III miejsce – Łukasz Dobrowolski 4b

Dyktando wśród klas 5 – ych

I miejsce – Ewelina Chowańska 5b

II miejsce – Karolina Matulewicz 5c

III miejsce – Kinga Kliukauskaitė 5a

Dyktando wśród klas 6 – ych

I miejsce – Adam Kozłowski 6e

II miejsce – Patricija Adamowicz 6c

II miejsce – Gabriela Denkowska 6a

II miejsce – Marta Sakson 6e

III miejsce – Edyta Machnicka 6e

Olimpiada języka litewskiego wśród klas 7 – ych

I miejsce – Agnė Skubilovaitė 7c

II miejsce – Wanesa Jewdokimenko 7d

III miejsce – Sebastian Konecki 7a

Dyktando wśród klas 8 – ych

I miejsce – Martina Jarmałkowicz 8a

II miejsce – Eliza Petrowska 8b

II miejsce – Kamila Zujewicz 8a

III miejsce – Emilija Pozniakowa 8c