TYDZIEŃ JĘZYKA LITEWSKIEGO – 2015

Aktualia Języka litewskiego Klasy początkowe

     W dniach 9 – 13 marca w progimnazjum odbył się Tydzień Języka Litewskiego w klasach początkowych oraz piątych. Od poniedziałku do piątku nauczycielki języka litewskiego organizowały atrakcyjne wycieczki, lekcje integracyjne, olimpiady oraz konkursy, poświęcone wiedzy z języka państwowego.

    Już na początku tygodnia uczniowie klas pierwszych oraz zerówek byli zaproszeni przez uczniów klasy 2b na niezwykłe przedstawienie "Paluszkowe bajki". Podzczas spektaklu "paluszkowe lalki" oraz "mali aktorzy" zaprezentowali maluszkom litewskie baśnie ludowe.

   Wszyscy drugoklasiści wzięli czynny udział w lekcjach integracyjnych języka litewskiego i polskiego "Tobie, Ojczyzno!".  Podczas tych zajęć rozbrzmiewały piękne wiersze o Litwie w dwóch językach, nie zabrakło piosenek i ciekawych łamigłówek.

    Uczniowie klas trzecich podczas nietradycyjnej lekcji "Witaj, wiosno!" przywitali długo czekaną porę roku wesołymi piosenkami, wierszami oraz zagadkami.

    Natomiast uczniowie klas 3c i 5d  na lekcji "Bajka w teatrze cieni" zapoznali się z  innym rodzajem  sztuki teatru lalkowego.

    Czwartoklasiści podczas nietradycyjnych zajęć edukacyjnych "Kocham Cię, Litwo"  popisali się wspaniałą  wiedzą o swoim kraju. Na  lekcji integracyjnej  "Palenie – nie dla mnie!"  dzieci uświadomiły , jak grozne dla zdrowia jest palenie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w przyszłości postarają się oprzeć złym nałogom.

    Piątacy na zajęciach integracyjnych pogłębiali swą wiedzę o bohaterach Litwy, obrońcach naszego państwa oraz o wybitnych ludziach, którzy zostawili wielki ślad w literaturze bądz historii naszej ojczyzny.

   W ramach projektu "Tradycyjne rzemiosła Litwy. Palmy Wileńskie." Uczniowie klas 5a i 5c zaprosili w gościnę słynną palmiarkę rajonu Wileńskiego panią Agatę Granicką. Podczas integracynej lekcji z języka litewskiego i technologii dzieci nauczyły się  własnoręcznie wykonać  barwne i ozdobne palmy wileńskie.

    Podczas Tygodnia Języka Litewskiego można było obejrzeć nie jedną wystawę prac twórczych, wykonanych przez uczniów.

Wystawa bajek oraz iliustracji "Buty"

Wystawa  „Książka zmieniła świat“

                                    Wystawa “Jūratė ir Kastytis”

Wystawa “Utwór z jednej litery”

Olimpiada języka litewskiego wśród klas 3 – ich

I miejsce – Ewelina Chowanowska 3b

II miejsce – Rafał Ulecki 3c

III miejsce – Edwin Wencius 3b

 

Olimpiada języka litewskiego wśród klas 4 – ych

                             I miejsce – Gabriela Denkowska 4a

                                               Marek Kobelis 4b

                           II miejsce – Gabriela Widuto 4a

                                              Patrycja Adamowicz 4c

                          III miejsce – Sylwia Matulewicz 4c

 

Dyktando wśród klas 5 – ych

I miejsce –  Agnė Skubilovaitė 5c i Dominik Zaranko 5b

                          II miejsce –   Karolina Iwaszko 5d

                         III miejsce –  Emilia Serebriakowa 5a

 

Konkurs kaligrafii

I miejsce – Gabriel Striżen 4a

II miejsce – Gabriela Denkowska 4a

III miejsce –Kamila Stankiewicz 4a

 

Gratulujemy zwycięzców i uczestników!