Tydzień języka angielskiego

Języka angielskiego

„Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.” Flora Lewis

W dniach 7-11 października w naszym Progimnazjum trwał tradycyjny już Tydzień Języków Obcych. Co ciekawego działo się w tym tygodniu w naszej szkole? Jak co roku, nie zabrakło licznych imprez i konkursów. Nauczanie języka obcego to nie tylko przekazywanie struktur syntaktycznych lub uczenie się słownictwa i wyrażeń, ale nauczanie elementów kulturowych. Dlatego w czasie Tygodnia nauczyciele języków obcych starają się przybliżyć uczniom najważniejsze aspekty kultury obcej.

Tak na przykład uczniowie klas 7b, 7c, 8c i 8b mieli cykl lekcji okolicznościowych, poświęconych zagadnieniom kulturowym Zjednoczonego Królestwa. W trakcie tego cyklu uczniowie zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Wielkiej Brytanii, dowiedzieli się o symbolach narodowych, patronach i flagach Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii.

Uczniowie klas 5c, 5d, 5e i 5f odbyli krótką podróż do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu. Dzięki niej piątoklasiści nie tylko ćwiczyli umiejętności językowe, ale również poznali słynne zabytki londyńskie takie jak Big Ben, London Eye czy London Tower.

Język jest żywy i ciągle się zmienia, dlatego jest bardzo korzystny nie tylko dla nowych słów i gramatyki, ale także dla wyrażeń frazowych i idiomatycznych pełnych języka angielskiego w nauczaniu języka. Tych osobliwych zwrotów nie można dosłownie przetłumaczyć, ponieważ oznaczają coś innego. Uczniowie klas 7d, 7f, 8a i 8d nauczyli się najczęściej używanych zwrotów w angielskich idiomach. Dzieci nauczyły się wyrażać swoje myśli w zabawny, pomysłowy i zabawny sposób oraz wzbogaciły swoje słownictwo.

10 października uczniowie 7 klasy wzięły udział w interaktywnym quizie o Anglii. Klasy 7a, 7b, 7c, 7d, 7f i 7f dobrze się bawiły rozwiązując zagadki, wykonując zadania logiczne, odpowiadając na pytania dotyczące brytyjskiej kultury i geografii oraz sprawdzając słownictwo i gramatykę. Zakładnik emocji był wysoki, a drużyny rywalizowały bardzo aktywnie. Zwycięzcami był zespół 7f  kl., 2 miejsce zajęła 7a i 3 miejsce – 7d klasa.

W ramach tygodnia języka angielskiego, 10 października odbył się turniej pomiędzy 8 klasami „Alias”. Uczniowie stworzyli drużyny i wszyscy członkowie każdej drużyny po kolei musieli wytłumaczyć po angielsku znaczenie słowa pozostałym członkom swej drużyny. Im więcej słów drużyna zgaduje, tym większe są szanse na zwycięstwo.W końcu lekcji był wyłoniony zwycięzca i laureaci 2 i 3 miejsc.

1-sze miejsce zdobyła drużyna 8b klasy.

2-gie miejsce zajęła drużyna 8c klasy,

a na 3-cim miejscu była drużyna 8a klasy.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Hans Christian Andersen powiedział, „Podróż jest dla życia”, więc uczniowie szóstej klasy wyruszyli w tradycyjną już od kilku lat wirtualną podróż po Wielkiej Brytanii i Irlandii „Round Trip of Britain and Ireland“. Odwiedzając zabytki, uczniowie sprawdzili i pogłębili znajomość brytyjskiej kultury, geografii i języka. Nie brakowało emocji i dobrego nastroju. W tym roku drużyny klas 6a oraz 6c zajęły 1 miejsce, 6b – 2 miejsce, a 6d – 3 miejsce. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i prezenty.

11 października odbył się interaktywny konkurs wśród 5 klas The Secrets of Albion. Do konkursu stanęły 4-osobowe drużyny z każdej klasy. Konkurs został przeprowadzony za pomocą programu Kahoot! Na tablicy interaktywnej wyświetlono pytania, na które uczniowie odpowiadali przy pomocy komputerów. Liczyła się nie tylko poprawność, ale i szybkość. Konkurs okazał się nie tylko wspaniałą okazją do poszerzenia swej wiedzy o Wielkiej Brytanii, ale również sprawdzianem umiejętności współpracy. A przy okazji wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

Uczniowie klas 3b, 5c, 5d, 5e i 5f zaangażowani w projekcie Picture Dictionary („Słownik Obrazkowy”) mieli okazję wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Projekt polegał na stworzeniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie wybranego słowa w języku angielskim. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na wystawie prac, zaprezentowanej w pokoju nauczycielskim.

Klasa 3b na lekcji języka angielskiego zapoznała się z bajką Ezopa O koniku polnym i mrówce. Dzięki niej uczniowie nie tylko nauczyli się nowych słów, ale także poznali takie wartości, jak odpowiedzialność, ciężka praca, wytrwałość i współczucie.