SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM TRAGEDII HOLOCAUSTU W PROGIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II

W ramach międzynarodowego projektu "Oblicza dialogu" we wtorek, 24 stycznia bieżącego roku, w auli Progimnazjum im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie ze świadkiem tragedii Holocaustu Panią Sulamit Lew z Żydowskiej Wspólnoty Litwy (Lietuvos žydų bendruomenė). Pani Sulamit na spotkanie z uczniami klas 8 i 7 przybyła z osobą towarzyszącą – Panią Moniką Antanaititie (Sekretoriato ir protokolo skyriaus vadovė).

Zgromadzenie rozpoczęto mini występem uczniów Progimnazjum, którzy przedstawili historię Żydów na Litwie, zaśpiewali piosenki o tematyce żydowskiej oraz zatańczyli taniec "Hava Nagila".

Po części artystycznej, głos zabrała Pani Monika Antanaititie, która ukazała działalność placówki żydowskiej, a następnie przedstawiła gościa Panią Sulamit Lew. Celem spotkania było poznanie przez uczniów historii poprzez rozmowę z jej świadkiem. Pani Sulamit w sposób niepowtarzalny zrelacjonowała dzieje swego dzieciństwa, które ze względu na żydowskie pochodzenie było skazane przez nazistów na zagładę. Świadek historii wspominała bytność w szawelskim getcie, ciągłą walkę o przetrwanie oraz stałą potrzebę ukrywania swojej tożsamości narodowej.

To spotkanie, to była niepowtarzalna szansa dla młodzieży, która miała okazję nie tylko słuchać, ale i zadawać trudne pytania na tak bolesny temat. To była lekcja historii, którą uczniowie znają z podręczników historii i lekcji literatury. Dla wielu obecnych spotkanie z Panią Lew było ważnym, potrzebnym i wzruszającym doznaniem, które pomaga w zrozumieniu skomplikowanej historii Żydów.