ŚLADAMI JANA PAWŁA II

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

10 października, w przeddzień XVII Dnia Papieskiego uczniowie kl. 8b, 8c i 6c wraz z nauczycielką od matematyki Leokadią Kurdeko oraz panią od polskiego, Lilią Tomaszewicz wyruszyli w podróż "Śladami Patrona Szkoły". Pragnęliśmy zwiedzić miejsca związane z pielgrzymką św. Jan Pawła II na Litwę w 1993r.

Podążaliśmy do Szawl (Šiauliai) na Górę Krzyży, po drodze zaś zwiedziliśmy Szydłów (Šiluva) z piękną bazyliką oraz kaplicą, gdzie miało miejsce objawienie Najświętszej Maryi Panny. Podobno Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku ukazała się pastuszkowi, stojąca na dużym kamieniu i płacząca. Pastuszek opowiedział o widzianym katechecie wyznania kalwińskiego. Po raz kolejny byli świadkami tej sceny, aż zapytali, dlaczego św. Panna płacze. Odpowiedziała tymi słowy: "Był czas, kiedy tu mój Syn był uwielbiany przez lud, a teraz ludzie orzą i zasiewają tę ziemię". Po pewnym czasie cudem znalazła się skrzynia z dokumentami ze starego kościoła, dzięki którym udało się zbudować nową bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Historia objawienia jak też kaplica z legendarnym kamieniem wywarły na nas niezwykłe wrażenie. Tutaj też przed pomnikiem Jana Pawła II zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe.

Kolejnym godnym uwagi obiektem był zabytkowy kompleks barokowy w Cytowianach ( Tytuvėnai ), tzn. kościół Matki Boskiej Anielskiej i klasztor pobernardyński z jedną z największych dróg krzyżowych na Litwie, liczącą 39 stacji.

Wreszcie jesteśmy u celu, na położonej o 12 km od Szawl, Górze Krzyży. Mimo ulewnego deszczu, który się rozpadał nam w tym czasie, odczuliśmy niezwykłość tego świętego miejsca. Zgromadzono tu ponad 200 tysięcy krzyży, które ofiarują, jako dar wdzięczności liczni pielgrzymi z Litwy i Polski. My też ofiarowaliśmy swój od uczniów progimnazjum oraz obejrzeliśmy krzyż ustawiony w 1994 r. i ofiarowany przez Ojca Świętego.

Uduchowieni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do Wilna.