Projekt „Christmas traditions” – tradycje Bożego Narodzenia

Aktualia Konkursai

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata

i wyciągasz do niego ręce,

jest Boże Narodzenie”

Grudzień to miesiąc pełen wyjątkowych dni. Okres bożonarodzeniowy to czas dzielenia się dobrocią z bliskimi, śpiewania kolęd, dekorowania domów, tym samym tworzenia świątecznej radości i cieszenia się niezwykłą porą roku. Obchody świąt Bożego Narodzenia to szczególne doświadczenie dla dzieci. Przeniesienie tych uroczystości do klasy sprawia, że nauka jest niezapomniana.

Z początkiem zimy nauczycielki jęz. angielskiego K. Balionienė, N. Rusiecka, I. Taczycka i M. Wasilewska wraz ze swymi uczniami rozpoczęły pracę projektową. Działalność była bardzo obfita i różnorodna: uczniowie pisali listy do św. Mikołaja i życzenia świąteczne po angielsku, robili plastyczną pracę i opisywali piernikowego chłopczyka lub dziewczynkę w języku angielskim, oglądali i dyskutowali o filmach świątecznych oraz śpiewali kolędy i świąteczne piosenki, szykowali przedstawienia, mieli lekcje tematyczne i integrowane o kulturze świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.

Uczniowie klas 2 pisali listy do Św. Mikołaja. Wynik ich pracy można było podziwiać na wystawie.

Nauczycielki języka angielskiego M. Wasilewska i N. Rusiecka wraz z nauczycielką choreografii B. Ustjanowską zorganizowały uczniom klasy 2b nietradycyjną lekcję języka angielskiego zintegrowaną z choreografią. Podczas tej lekcji pracując w grupach uczniowie rywalizowali w wielu konkursach i zadaniach. Uwieńczeniem jej był wesoły taniec „Merry Christmas everyone”, który wykonali członkowie kółka tanecznego.

Okres bożonarodzeniowy jest czasem magicznym. Otrzymując życzenia oraz dzieląc się dobrocią i ciepłem, uczymy się cenić najważniejszy dar – obecność rodziny oraz bliskich przyjaciół wokół nas. Uczniowie klas 5a, 5b, 5c, 5d ze swymi nauczycielkami jęz. angielskiego K. Balionienė i I. Taczycką mieli okazję wspomnieć tą ważną prawdę życiową oraz uczcić 175 rocznicę napisania przez Charlesa Dickensa „Christmas Carol” („Opowieść Wigilijna”). Dzieci obejrzały kreskówkę „Smurfs Christmas Carol” opartą na utworze Charlesa Dickensa „Christmas Carol”. Uczniowie wykonali ćwiczenia językowe na kartach pracy, dyskutowali o znaczeniu rodziny i dóbr materialnych w życiu każdego człowieka.

W ramach mini projektu „Gingerbread Wonderland” („Piernikowa kraina czarów”) uczniowie klas 5a, 5b, 5c, 5d dowiedzieli się o piernikowym człowieczku, który jest jednym z symboli Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dzieci przygotowały wystawę zabawnych papierowych ludzików, upiększyły i napisały na nich życzenia.

Uczniowie klas 7b, 8a, 8b, 8c i 8d przez cały grudzień opracowywali temat pt. „Bożonarodzeniowe tradycje”. Uczniowie pracowali metodą projektową, a owocem ich pracy była wystawa lapbooków pt. „Christmas traditions around the World”, która cieszyła się popularnością i wzbudziła wielkie zaciekawienie widzów.