Poznaj zawód pielęgniarki z bliska

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

Zimowe miesiące tradycyjnie sprzyjają grypie i przeziębieniom. W tym okresie coraz częściej uchylamy drzwi przychodni oraz szpitali. Rzadko zastanawiamy się jak trudny i odpowiedzialny, a nawet niebezpieczny jest zawód lekarza i pielęgniarki.

W celu zapoznania się z zawodem medyków uczniowie klasy 7a wraz z wychowawczynią zaprosili na lekcję wychowawczą pielęgniarkę Marzenę Dziatłowską. Dzieci aktywnie zadawały pytania, a Marzena chętnie i szczerze odpowiadała. Siódmioklasiści byli zainteresowani, czy Marzena będąc w 7 klasie już wiedziała, kim zostanie? Gdzie najbardziej podobało się mieć praktyki, w przychodni czy w szpitalu? Z kim najbardziej chciałaby pracować, z dziećmi czy z dorosłymi osobami? Jakie niebezpieczeństwa czyhają w pracy, gdy się pracuje, jako pielęgniarka?

Najbardziej uczniów wzruszyło opowiadanie gościa o pracy w Wileńskim Hospicjum im.bł.ks. Michała Sopoćki oraz na oddziale intensywnej terapii.

Zawód pielęgniarki obejmuje również dziedzinę oświaty młodzieży i dorosłych, więc Marzena przygotowała wykład o skutkach ubocznych napojów energetyzujacych. Siódmioklasisci byli zdziwieni, że ten tak często reklamowany w telewizji napój jest niebezpieczny dla zdrowia.

Lekcja dobiegła końca, a uczniowie jeszcze na przerwie zadawali pytania, dziękowali Marzenie za tak treściową i nietradycyjna lekcję.

Wychowawczyni E. Stankiawiczienie