Pożegnanie z zimą

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

Święto  zapustowe jest obchodzone w podobny sposób przez naród litewski, polski oraz rosyjski. Według starych wierzeń w przeddzień Popielca ludzie przebierają się w różne maski i bawiąc się hucznie wypędzają zimę.

Dnia 5 lutego uczniowie klas 6a i 6c z rodzicami i wychowawczyniami udali się do gospodarstwa domowego "Danwilla". Podczas imprezy integrowanej szóstoklasiści zaprezentowali w trzech językach – polskim, litewskim i rosyjskim – tradycje zapustowe. Dwie koleżeńskie drużyny wzięły udział w zawodach: zawodnicy skakali w workach, karmili grochem "matrioszki", ciagnęli linę. Następnie śpiewając piosenki w trzech językach, tańczyli dookoła ogniska. Marzanna wykonana przez mamę Darka K. tradycyjnie została spalona.

Gospodyni częstowała uczestników zabawy blinami drożdżowymi ze śmietaną oraz pysznymi konfiturami. Odbyła się też huczna dyskoteka z zabawami i konkursami. Najbardziej aktywni tancerze zostali obdarowani słodkimi nagrodami.