Podziemia Katedry w Wilnie

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”.

Cyceron

W maju klasa 7a wybrała się na wycieczkę do podziemi katedry wileńskiej. Trasa wycieczki składała się z kilku krypt. Każda z nich ma własną tajemnicę i opowiada inną historię. Uczniowie nie tylko poznali niezwykłą historię budowli, ale też odwiedzili mauzoleum królewskie, w którym znajdują się szczątki króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Jagiellończyka oraz królowych Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny, a także urna z sercem króla Władysława IV Wazy. W podziemiach mogli obejrzeć jeden z najstarszych fresków na Litwie z przełomu XIV/XV wieku przedstawiający scenę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Największe wrażenie na uczniach zrobił najcenniejszy przedmiot podziemia – srebrny aniołek trzymający w dłoniach skrzynię z herbem wileńskiej kapituły. Ta 2-centymetrowa figurka pochodzi z końca XIV wieku i jest częścią relikwiarza, który niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali pani przewodnik, a karty pracy, które musieli wypełnić, urozmaiciły zwiedzanie.