Zwiedzamy Kowno

28 maja po uroczystym apelu na zakończenie roku szkolnego uczn. kl. 5b i 5e, 5d i 6b wyruszyli na wycieczkę do Kowna. Mieli ambitne cele poznać historię miasta, zwiedzić najpiękniejsze zabytki. Już w drodze do Kowna w Jewiach wiele radości sprawiło zwiedzanie muzeum samochodowego.

W dużych pawilonach można było oglądać samochody osobowe, ciężarowe, inną technikę sprzed 50 lat. Uczniowie mogli zajrzeć do środka, wsiąść, zrobić zdjęcie.

Drogę do Kowna umilała swym opowiadaniem przewodnik, p. Maryte. Zapoznała piątaków z geografią i historią Litwy, podając ciekawą informację w postaci zagadek i legend.

Wreszcie przybyliśmy do Kowna. Pośpieszyliśmy na starówkę kowieńską, gdzie w jednym ze starych gmachów mieści się Muzeum Medycyny i Farmacji. W XVI- wiecznych piwnicach ulokowały się sale muzealne, przedstawiające dawne narzędzia operacyjne, naczynia do przechowywania leków, a także warsztat wyrabiający pigułki. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych przepisów lekarskich oraz mogli przebywać w dawnej autentycznej aptece.

Następnie podążaliśmy w kierunku Alei Wolności, przy której mieści się Muzeum Zoologiczne    T. Ivanauskasa. Uczniowie byli pełni podziwu i uznania dla przeogromnej ekspozycji wypchanych zwierząt, jaką zgromadził słynny przyrodoznawca litewski.

Nie mniej wrażeń na uczniach wywarła niezwykła ekspozycja Muzeum Diabłów, właściwie Muzeum Twórczości i Zbiorów litewskiego malarza A. Żmuidzinawicziusa. W jednej z sal można oglądać obrazy artysty. Dumę muzeum stanowi oryginalna( ponad 2000 egz.) diabłów, zapoczątkowana przez malarza.

Ostatnim obiektem zwiedzania oraz swoistym relaksem po intensywnym zwiedzaniu i poznawaniu Kowna- było zoo. Było  prawdziwą frajdą dla większości  miłośników zwierząt. Tu pod otwartym niebem w pięknym parku zgromadzono ogromną ilość zwierząt. Można było obserwować i poznać usposobienie i zachowanie wielu egzotycznych zwierząt, jak też gatunków, które zamieszkują nasze rodzime lasy.

Pełni wrażeń oraz wielu niezapomnianych chwil powróciliśmy do domu. Żegnaliśmy się na dłużej. Przed nami wakacje. Do spotkania we wrześniu!