Szkolne mistrzostwa warcabowe

Aktualności

Warcaby są jedną z najstarszych na świecie gier planszowych, w którą grano już za czasów Faraona Tet ponad 2700 lat przed naszą erą. Mimo mijających setek lat warcaby nadal pozostają bardzo popularną grą. Przejrzyste i proste zasady gry sprawiają, że już w przedszkolu dzieci potrafią dobrze radzić sobie na planszy.

Coraz bardziej rozwijające się technologie oferują ludziom, a przede wszystkim dzieciom coraz bardziej wabiące swoją grafiką i fabułą gry komputerowe. Pomimo to warcaby nadal zostają nie tylko świetną rozrywką dla osób w każdym wieku, ale rozwijają także inteligencję, spostrzegawczość, uczą logicznego myślenia i przewidywania na kilka ruchów do przodu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Warcaby są warte uwagi każdego, chociażby z prostego powodu, że w tą grę grali kiedyś bardzo sławni ludzie: swój czas wolny i spotkania towarzyskie na grę w warcaby poświęcali Fryderyk Chopin, Napoleon Bonaparte, Karol Darwin, Lew Tołstoj czy Jan Jakub Rousseau, Adam Mickiewicz tą grę nawet opisywał w swoich dziełach. Obecnie wśród sławnych ludzi również znaleźć można niejednego fana gry w warcaby.

W ciągu całego stycznia w naszym progimnazjum toczyły się walki warcabowe wśród uczniów w 25 klasach. Świat warcabów zdobył serca wszystkich. W czasie nauczania zdalnego, nauka a następnie rywalizacja między klasowa stworzyła alternatywę popularnym grom komputerowym. Zadaniem niniejszego projektu było rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego, rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad i reguł oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z przegraną.

Turniej warcabowy odbywał się w systemie szwajcarskim w ilości 7 rund po 3 minuty dla zawodnika z dodaniem 3 sekund za każdy ruch. Turniej był przeprowadzony dwoma etapami: w pierwszym etapie zadaniem było wyłonienie mistrzów w poszczególnych klasach, w drugim etapie natomiast rozgrywki były prowadzone o tytuł mistrza w każdym pionie klas 5, 6, 7, 8. W sumie, w turnieju wzięło ponad 600 uczniów. W walkach finałowych, które były poświęcone Dniu Niepodległości Litwy swoje siły zmierzyły natomiast tylko najlepsi z najlepszych – 4 najlepszych graczy (2 chłopaków, 2 dziewczyny) z każdej klasy, którzy bronili honoru swojej drużyny. Walki warcabowe były pełne intrygi od początku i do ostatniego ruchu pionkiem. Cieszymy się, że uczniowie poradzili z napięciem i wyzwaniami, oraz zachowały kulturę gry FAIR PLAY od początku do końca turnieju. Śmiało możemy stwierdzić, że projekt udał się na 10 punktów.

Poniżej przedstawiam dla czytelników mistrzów oraz medalistów w poszczególnych pionach klasowych jak również tabelkę z wynikami w klasyfikacji generalnej.

KlasaChłopcyDziewczynki
5Kevin Videra (5B) Daniil Jasiukait (5E) Damian Banel (5F) Agnieszka Karpicz (5E) Alfreda Jurewicz (5E) Darija Petraškevič (5D)
6Aleksander Tużyk (6E) Szymon-Piotr Urbanowicz (6F) Oskar Grzybowski (6D)Maja Pakina (6D) Diana Dzidżkowska (6E) Aneta Joczyte (6F)
7Adam Žagun  (7F) Sylwester Woronowicz  (7D) Pawel Korolow  (7B)Justyna Bortkiewicz (7F) Milena Azgorodovaitė (7E) Malgosia Tylingo (7D)
8Medart Kotlovski (8E) Ričard Liachovič (8B) Karol Valentonovič (8A)Kamila Jurgelevič (8F) Kotryna Zelionkina (8E) Dominika Mackun (8D)

Miejsce5 klasy6 klasy7 klasy8 klasy
IEDEE
IIFEFF
IIIBFDB
IVDCBD
VABCA
VICAAC
VII G

Składamy słowa podziękowania dla wszystkich uczniów za ich starania w rozgrywkach warcabowych naszego MEGA turnieju. Śmiało możemy stwierdzić, że projekt udał się na 10 punktów.